Kompleksowy przewodnik po badaniach gleby: wszystko, co musisz wiedzieć na start

Przeczytaj

[1622640908786_5688afad4b.jpeg]

Kamil Cupiał

17 sty 2023

[sean-foster-WOJazEMoUKQ-unsplash.jpg]

Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych.

Wypróbuj za darmo!

Ceny nawozów

Nawozy są używane do dostarczania roślinom składników odżywczych, potrzebnych do prawidłowego rozwoju i wzrostu. W związku z tym, że ceny nawozów mogą mieć znaczący wpływ na rentowność produkcji rolnej, ważne jest, aby rolnicy i plantatorzy rozumieli czynniki, które je kształtują.

Ceny nawozów - dlaczego zmieniają się na przestrzeni roku?

Jednym z popularniejszych nawozów jest polifoska 6, cena jej jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na koszty produkcji rolnej. 

Ceny nawozów zmieniają się z wielu powodów, choć podstawowym niewątpliwie jest sezonowość. W ciągu roku zapotrzebowanie na nawozy różni się w zależności od pory uprawowej. W okresie wiosennym, a więc na początku sezonu, kiedy rolnicy przygotowują się do siewu, popyt jest zwykle największy, co przekłada się z kolei na wyższe ceny. W trakcie okresu wegetacyjnego ceny zazwyczaj spadają. Wynika to ze zmniejszonego zainteresowania rolników zakupem poszczególnych nawozów.

Sezonowość a podaż

Sezonowość ma także wpływ na podaż nawozów. W okresie wzmożonego zainteresowania rolników, producenci nawozów mogą nie mieć wystarczającej ilości produktów, aby spełnić rosnący popyt, co prowadzi do wzrostu cen. Natomiast w trakcie sezonu wegetacyjnego, kiedy plony są już uprawiane, podaż nawozów jest wyższa, co przekłada się na niższe ceny.

Zaplanuj zakup z wyprzedzeniem

Rolnicy powinni być świadomi sezonowości i w taki sposób planować swoje zakupy , aby uniknąć płacenia zbyt wysokich cen. Decydując się na zakup nawozów zimą możesz zaoszczędzić pieniądze i przeznaczyć je na inne potrzeby związane z produkcją rolną.

Czynniki wpływające na ceny nawozów

Trudności z dostępnością nawozów w atrakcyjnych cenach spowodowane są nie tylko porą roku, w jakiej zamierzasz go kupić. Wahania cen nawozów wynikają także z uwagi na:

 • Kurs walutowy - choć grupa Azoty to silny gracz na polskim rynku, wiele nawozów nadal jest importowanych z różnych krajów, co oznacza, że ich cena jest uzależniona od kursu walutowego. Spadek wartości złotówki skutkować może więc wzrostem cen za poszczególne nawozy azotowe;
   
 • Koszty surowców - nawozy wieloskładnikowe, jak sama nazwa wskazuje składają się z kilku surowców. Wzrost ich cen, bezpośrednio przekłada się na koszt zakupu nawozu;
   
 • Zmienność klimatu - rolnictwo to branża, której działania mocno uzależnione są od pogody. Zmienne warunki pogodowe i katastrofy naturalne, takie jak susze czy powodzie, mogą mieć negatywny wpływ na plony i zwiększyć popyt na nawozy, co także jest jednym z elementów wpływających na ceny nawozów;
   
 • Konkurencja - cena każdego produktu jest bardzo mocno uzależniona od ilości firm oferujących takie same rozwiązania. W przypadku cen nawozów jest podobne, im więcej przedsiębiorstw obniża ceny swoich produktów, tym ogólne stawki na rynku maleją;
   
 • Polityka państwa - choć wydawać by się mogło, że nie powinno mieć to większego wpływu na rolnictwo, wprowadzenie taryf, cła czy specjalnych programów oddziałuje na to jak kształtuje się cena max i min nawozów.


Gdzie najtaniej kupić nawóz?


Kupując nawóz, każdy chce uzyskać jak najlepszy stosunek ceny do jakości produktu. Nie bez powodu niejednokrotnie spotkać można ogłoszenia, gdzie poszukiwane są nawozy w konkurencyjnych cenach.

Sklepy internetowe

Coraz więcej sklepów oferujących nawozy przenosi się do Internetu. Pozwala to firmom ograniczyć koszty prowadzenia działalności, a tym samym zaoferować niższe, konkurencyjne ceny. Kupujący z kolei mogą je porównywać, a jednocześnie poznać opinie na temat różnych produktów, co pozwala im na wybór najlepszej oferty. Dodatkowo klikając w przycisk subskrybujący, otrzymasz newsletter i poznasz atrakcyjne promocje przed innymi;

Hurtownie

Źródło to wydaje się być jednym z oferujących najkorzystniejsze ceny. Niewątpliwie, kupując nawóz w hurtowni, rolnicy mogą liczyć na niższe ceny niż w sklepach detalicznych. Rozwiązanie to zazwyczaj oferuje wyłącznie zakup większych ilości produktu;

Producent

W niektórych przypadkach, udaje się dokonać zakupu bezpośrednio od producenta. Rolnicy mogą bezpośrednio porozumieć się z producentem w celu uzyskania najlepszej ceny nawozów z dowozem pod wskazany adres;

Ogłoszenia internetowe

Miejsce, które wciąż cieszy się popularnością są różnego rodzaju aukcje internetowe. Pojawiają się na nich oferty sprzedaży nawozów po okazyjnych cenach. Dodatkowo, rolnicy mogą wziąć udział w licytacjach, aby zdobyć nawóz jeszcze taniej.

Jak wybrać odpowiedni produkt do nawiezienia ziemi uprawnej?

Rolnictwo wymaga stosowania odpowiednich środków, aby uzyskać wysokie plony. Nawożenie ziemi uprawnej jest więc jednym z ważniejszych zadań, jakie stoją przed rolnikami.

Sprawdź skład gleby

Analiza składu gleby pozwoli Ci na określenie, jakie składniki odżywcze są już obecne i jakie brakuje. Dowiesz się czy Twoim uprawom niezbędny jest mocznik, siarczan czy superfosfat wzbogacony.

Określ uprawę roślin

Nie każdy nawóz jest odpowiedni dla każdego gatunku rośliny, dlatego tak ważny jest jego dobór w zależności od potrzeb poszczególnych upraw

Oceń skład chemiczny

Przed zakupem nawozów wieloskładnikowych, warto przeanalizować skład chemiczny produktu, aby upewnić się, że zawiera on odpowiednie proporcje składników odżywczych potrzebnych roślinom.

Różnice między nawozami

Nawozy to produkty, które dają dostęp do prawidłowego rozwoju roślin i osiągnięcia wysokich plonów. Rolnicy mogą wybierać spośród różnych typów nawozów, które różnią się składem chemicznym i przeznaczeniem. Choć nawozy uniwersalne wydają się być doskonałym kompromisem na rynku dostępne są znacznie bardziej wartościowe rozwiązania.

Nawozy mineralne czy organiczne?

Nawozy mineralne produkowane są na bazie substancji mineralnych i są szybko rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu czas, w którym rośliny je pobiorą jest stosunkowo krótki. Służą one do uzupełnienia niedoborów składników mineralnych w glebie.

Nawozy organiczne z kolei powstają z materiałów organicznych, takich jak obornik, kompost, czy nawozy z odchodów zwierzęcych. Są one wolniej rozpuszczalne w wodzie, ale ich skład chemiczny jest bogatszy.

Czy warto decydować się na tańsze alternatywy?

Cena nawozu to niejednokrotnie decydujący parametr podczas ich zakupu. Tańsze alternatywy pozwalają ograniczyć koszty produkcji, jednak nie zawsze są one najlepszym wyborem.

Analizy tańszych nawozów pokazują, że te mają niższą zawartość składników odżywczych, co może prowadzić do słabszych plonów. Ich niedobory w glebie mogą być trudne do uzupełnienia, co może prowadzić do niższej jakości roślin i niższych plonów. Dodatkowo znacznie szybciej rozkładają się, co prowadzi do konieczności stosowania ich częściej.

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymać powiadomienie, gdy pojawi się nowy wpis na blogu.

Najnowsze wpisy
[ab88081a-d4b7-4870-87f9-b843689ad7a9.png]

Pomiar wilgotności gleby - czy jest istotny?

Odkryj, jak precyzyjnie mierzyć wilgotność gleby. Dowiedz się, jak tester wilgotności pomaga w optymalizacji podlewania i oszczędności wody.

Lipiec 21, 2023

[ef4eab4a-3aae-4e94-9282-fbffdbc63367.png]

Jak podnieść ph gleby?

Zrozum jak odczyn pH wpływa na zdrowy wzrost roślin. Dowiedz się jak sprawdzić, podnieść pH gleby i jakie nawozy wybrać.

Lipiec 21, 2023

[aa830a18-7b80-4d74-85f7-a2bfb407d1e0.png]

Jak obniżyć pH gleby?

Zdrowy rozwój roślin zależy od pH gleby. Dowiedz się, jak obniżyć pH gleby, korzystając z różnych metod.

Lipiec 21, 2023

[cbe9c091-1253-47f2-ba58-565f579786fd.png]

Jak sprawdzić ph gleby?

Dowiedz się, jak samodzielnie sprawdzić pH gleby oraz jak interpretować wyniki. Poznaj różne metody pomiaru.

Lipiec 21, 2023

[8415b942-cd5b-4d58-b581-f6b700d277b9.png]

Wilgotność gleby - najważniejsze informacje

Czym jest wskaźnik wilgotności gleby? Od czego zależy wilgotność gleby?

Lipiec 21, 2023

[Frame 3642 (22).png]

Rewolucja w rolnictwie dzięki Sztucznej Inteligencji: poznaj moc asystenta rolnictwa regeneracyjnego Wheatty (powered by Meteotrack Agro)

Wheatty jest przyszłością zrównoważonego i dochodowego rolnictwa, zapewniając rolnikom spersonalizowane doradztwo.

Marzec 14, 2023

[peter-kleinau-oP_xD70TpsI-unsplash.jpg]

Rolnictwo regeneratywne (regeneracyjne): klucz do poprawy stanu gleby i plonów

Rolnictwo regeneracyjne to holistyczne i oparte na przyrodzie podejście do rolnictwa, które regeneruje glebę.

Luty 13, 2023

[smart-agriculture-iot-with-hand-planting-tree-background.jpg]

Rolnictwo regeneratywne - czym jest? Jakie są zasady i cele?

Rolnictwo regeneracyjnej to sposób na życie w symbiozie z naturą, które w rezultacie niesie za sobą wiele pozytywnych skutków.

Luty 13, 2023

[environmental-conservation-garden-children (1).jpeg]

Meteotrack Agro: Jak pomagamy w realizacji celów ONZ dotyczących zrównoważonego rozwoju - od walki z głodem po ochronę środowiska

W jaki sposób Meteotrack Agro wykorzystuje najnowsze technologie, aby pomóc rolnikom w produkcji rolnej opartej na zrównoważonych praktykach?

Styczeń 27, 2023

[women-farmers-are-researching-soil.jpeg]

Jak przygotować glebę na wiosenne nawożenie azotem

Brak azotu w glebie może prowadzić do słabszego wzrostu roślin, mniejszej ilości liści, a także do niższej jakości i ilości plonów.

Styczeń 23, 2023

[Frame 3642.png]

Jak pogodowe raporty historyczne mogą pomóc Ci zwiększyć plony i zyski - przewodnik dla rolników

Pogodowe raporty historyczne to zestawienie danych pogodowych z przeszłości, które pozwala na rozumienie i przewidywanie warunków pogodowych.

Styczeń 18, 2023

[logo]

Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych. MeteoTrack Agro posiada najlepsze źródła danych - w tym także bezpośrednio z Twojego pola!

Kontakt

Telefon: +48 664 453 018

Mail: office@getmeteotrack.com

Media społecznościowe

[facebook.svg]
[linkedin.svg]