Czas na siew buraków! W naszym blogu dowiesz się kiedy najlepiej to zrobić.
Przeczytaj artykuł
Pogoda dla rolników na 16 dni

Pogoda dla rolników na 16 dni

Nie istnieje wiarygodna prognoza pogody, która trafnie przewidywałaby pogodę z horyzontem czasowym 16 dni do przodu. Eksperci z Meteotrack Agro na podstawie wieloletniego doświadczenia starannie dobrali optymalny, a zarazem wiarygodny horyzont czasowy pogody, który wynosi 7 dni.

Frame 3625 (4).png

Sprawdź prognozę pogody przygotowaną przez Meteotrack:

Wiarygodny horyzont czasowy
Każdy, kto pracuje w zetknięciu...

… z czynnikami atmosferycznymi chciałby wiedzieć, jaka będzie pogoda w jak najdłuższym okresie czasu czyli mieć dostęp do prognozy pogody na jak najdłuższy czas. Jednak planowanie czynności kilkanaście dni do przodu na podstawie niewiarygodnych prognoz wprowadza niepotrzebny chaos.

Prognoza pogody w mediach masowych

Portale internetowe oraz media tradycyjne pokazują prognozę na kilkanaście dni lub nawet miesiąc. Natomiast prawda jest taka, że pogoda dla rolników na 16 dni nie jest do wyprognozowania w sposób na tyle wiarygodny, żeby zagwarantować skuteczne doradztwo w zakresie konkretnych czynności rolniczych.
Frame 3642 (13).png

Wytworzenie wiarygodnej prognozy pogody i realny horyzont czasowy

Wytworzenie prognozy pogody polega na codziennym kilkukrotnym uruchomieniu złożonego oprogramowania bazującego na równaniach fizyki atmosfery nazywanego modelem numerycznym prognozy pogody. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy horyzont prognozy najlepszych pod względem sprawdzalności modeli numerycznych prognozy pogody to realnie patrząc tydzień czasu. 6-8 dni to okres dla którego modele mogą skutecznie prognozować trend zmian dla istotnych parametrów meteorologicznych w rolnictwie.
Frame 3642 (14).png

Wykorzystywanie niewiedzy odbiorcy

Z punktu widzenia etyki prognozowania pogody, prezentujący prognozę często wykorzystują niewiedzę odbiorcy, któremu pokazuje się pogodę na 16 dni lepszą niż w rzeczywistości, gdyż wprowadza ona optymistyczne skojarzenia z danym portalem czy medium internetowym lub tradycyjnym a nikt przecież po 16 dniach nie będzie już pamiętać co mówiono w prognozie pogody. 

To jeszcze jedna przyczyna zastosowania zasady ograniczonego zaufania względem prognozy pogody na 16 dni.
Frame 3642 (15).png

Prognoza pogody w Meteotrack Agro

Biorąc pod uwagę powyższe i bazując na wieloletnim doświadczeniu synoptyków i naukowców związanych z MeteoTrack wybraliśmy optymalny a zarazem wiarygodny horyzont prognozy pogody.
Frame 3642 (16).png
MeteoTrack (1).svg
Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych. MeteoTrack Agro posiada najlepsze źródła danych - w tym także bezpośrednio z Twojego pola!

Kontakt

Telefon: +48 664 453 018

Mail: office@getmeteotrack.com

Media społecznościowe

Używamy ciasteczek aby analizować naszą stroną i zapewniać jak najwyższą jakość. Zgadzając się, akceptujesz naszą politykę prywatności. Ustawienia te możesz zmienić w każdym momencie.