Kompleksowy przewodnik po badaniach gleby: wszystko, co musisz wiedzieć na start

Przeczytaj

[208_PB_188722_B_96dae7f2f2.png]

Grzegorz Słota

21 lip 2023

Jak obniżyć pH gleby?
[aa830a18-7b80-4d74-85f7-a2bfb407d1e0.png]

Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych.

Wypróbuj za darmo!

Każdy doświadczony rolnik wie, że zdrowy rozwój roślin jest ściśle związany z jakością ziemi, w której są posadzone. Jednym z kluczowych parametrów wpływających na tę jakość jest odczyn pH gleby. Często zdarza się, że nasza ziemia jest zbyt zasadowa, co może negatywnie wpływać na wzrost i zdrowie naszych roślin. W takim przypadku konieczne staje się zakwaszenie ziemi. Jak jednak to zrobić? Czy zastosowanie nawozów wapniowych będzie odpowiednie? 

Odczyn gleby - czym jest?

Odczyn pH gleby to kluczowy czynnik, który ma znaczący wpływ na wzrost i rozwój roślin w naszym ogrodzie. Każda roślina ma swój optymalny zakres pH, w którym najlepiej się rozwija. Dla większości gatunków optymalny jest odczyn gleby lekko kwaśny lub obojętny, czyli o wartości pH w przedziale 5,5-7,2. Istnieją jednak gatunki preferujące gleby silnie kwaśne (kwasolubne) o odczynie pH 3,5-5,5 lub gleby o odczynie zasadowym (zasadolubne) o pH 7,2-8,5.

Na szczęście, odczyn gleby nie jest stały i można go modyfikować za pomocą odpowiednich nawozów.

Pamiętajmy, że proces zakwaszania lub odkwaszania gleby wymaga czasu i regularnej kontroli odczynu gleby, by nie doprowadzić do skrajnej kwasowości lub zasadowości, co mogłoby zaszkodzić naszym roślinom. Sprawdzenie odczynu gleby można przeprowadzić samodzielnie, korzystając z zestawów do badania próbek gleby dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Zakwaszanie gleby

Zakwaszanie gleby to proces, który może przynieść ogromne korzyści dla naszych roślin w ogrodzie, zwłaszcza tych preferujących kwasowy odczyn gleby. Istotne jest, aby pamiętać, że niektóre ogrody mogą naturalnie znajdować się na kwaśnych stanowiskach, dlatego zawsze warto sprawdzić odczyn gleby za pomocą kwasomierzy. Popularnym sposobem na szybkie posiadanie kwaśnego podłoża dla roślin jest zakup kwaśnego torfu. Niemniej jednak nawet pomimo użycia kwaśnego torfu, pH podłoża może wzrosnąć w kolejnych latach, jeśli nie będzie się dbało o jego utrzymanie.

Alternatywą dla torfu może być kwaśny kompost, który można stworzyć samodzielnie przez kompostowanie surowców naturalnych, które obniżają pH gleby.

Inną alternatywą dla torfu jest używanie siarczanu glinu, który jest znacznie trwalszy w zakwaszaniu gleby. Pamiętaj jednak, że jak każdy środek chemiczny, powinien być stosowany z umiarem i zgodnie z zaleceniami producenta.

Również kora sosnowa jest często używana do zakwaszania gleby w ogrodach. Jest to naturalny materiał, który nie tylko obniża pH gleby, ale także poprawia jej strukturę i zwiększa zdolność do zatrzymywania wody.

Jak zakwasić glebę?

Aby prawidłowo uprawiać rośliny preferujące gleby kwaśne, warto znać metody obniżania pH gleby w ogrodzie. Kwaśny odczyn gleby, choć często niekorzystny dla większości roślin, jest niezbędny dla niektórych, które preferują gleby silnie kwaśne. Kwaśne gleby, ubogie w wapń, mają jednak tendencję do uwalniania toksycznych związków glinu, które mogą hamować penetrację korzeni młodych roślin.

Kiedy zauważymy, że odczyn naszej gleby jest zbyt zasadowy, możemy zastosować różne metody, aby zakwasić glebę.

Pierwszą z nich jest użycie odpowiednich nawozów, takich jak siarczan amonu, mocznik, saletra amonowa, siarczan potasu lub siarczan magnezu. Należy jednak pamiętać, że nawozy zawierające azot powinny być stosowane tylko przedsiewnie lub pogłównie.

Innym sposobem na zakwaszenie gleby jest użycie siarki pyłkowej lub granulowanej. Powinna ona być dokładnie wymieszana z wierzchnią warstwą gleby. Choć na efekty musimy poczekać dłużej, ze względu na słabą rozpuszczalność siarki w wodzie, metoda ta jest skuteczna.

Alternatywą jest również wymieszanie z podłożem torfu kwaśnego o pH 3,5-4,5 w stosunku 1:1. Efekt odpowiednio zakwaszonego podłoża uzyskujemy wtedy praktycznie natychmiast.

Możemy też zastosować ściółkowanie gleby materiałami zakwaszającymi, takimi jak kora lub trociny z drzew iglastych. Zabieg ten ma na celu utrzymanie odpowiednio niskiego pH w dłuższym okresie czasu.

Ważne jest, aby regularnie sprawdzać odczyn pH gleby, aby zapewnić optymalne warunki do rozwoju naszych roślin. W tym celu można skorzystać z zestawów do badania próbek gleby dostępnych w sklepach ogrodniczych. Pamiętajmy, że odczyn gleby wpływa nie tylko na zdrowie roślin, ale także na ich zdolność do przyswajania składników odżywczych.

Podsumowanie

Struktura i wilgotność gleby, a przede wszystkim jej odczyn pH, mają kluczowe znaczenie dla zdrowego rozwoju roślin. Większość roślin preferuje odczyn lekko kwaśny, umożliwiający efektywne przyswajanie składników pokarmowych. 

Jeżeli gleba w naszym ogrodzie jest zbyt zasadowa, możemy skorzystać z wielu metod jej zakwaszania, takich jak stosowanie odpowiednich nawozów, siarki, torfu kwaśnego czy ściółkowania materiałami zakwaszającymi. Pamiętajmy jednak, że regularne monitorowanie pH gleby jest niezbędne, aby utrzymać optymalne warunki dla rozwoju naszych roślin.

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymać powiadomienie, gdy pojawi się nowy wpis na blogu.

Najnowsze wpisy
[ab88081a-d4b7-4870-87f9-b843689ad7a9.png]

Pomiar wilgotności gleby - czy jest istotny?

Odkryj, jak precyzyjnie mierzyć wilgotność gleby. Dowiedz się, jak tester wilgotności pomaga w optymalizacji podlewania i oszczędności wody.

Lipiec 21, 2023

[ef4eab4a-3aae-4e94-9282-fbffdbc63367.png]

Jak podnieść ph gleby?

Zrozum jak odczyn pH wpływa na zdrowy wzrost roślin. Dowiedz się jak sprawdzić, podnieść pH gleby i jakie nawozy wybrać.

Lipiec 21, 2023

[cbe9c091-1253-47f2-ba58-565f579786fd.png]

Jak sprawdzić ph gleby?

Dowiedz się, jak samodzielnie sprawdzić pH gleby oraz jak interpretować wyniki. Poznaj różne metody pomiaru.

Lipiec 21, 2023

[8415b942-cd5b-4d58-b581-f6b700d277b9.png]

Wilgotność gleby - najważniejsze informacje

Czym jest wskaźnik wilgotności gleby? Od czego zależy wilgotność gleby?

Lipiec 21, 2023

[Frame 3642 (22).png]

Rewolucja w rolnictwie dzięki Sztucznej Inteligencji: poznaj moc asystenta rolnictwa regeneracyjnego Wheatty (powered by Meteotrack Agro)

Wheatty jest przyszłością zrównoważonego i dochodowego rolnictwa, zapewniając rolnikom spersonalizowane doradztwo.

Marzec 14, 2023

[peter-kleinau-oP_xD70TpsI-unsplash.jpg]

Rolnictwo regeneratywne (regeneracyjne): klucz do poprawy stanu gleby i plonów

Rolnictwo regeneracyjne to holistyczne i oparte na przyrodzie podejście do rolnictwa, które regeneruje glebę.

Luty 13, 2023

[smart-agriculture-iot-with-hand-planting-tree-background.jpg]

Rolnictwo regeneratywne - czym jest? Jakie są zasady i cele?

Rolnictwo regeneracyjnej to sposób na życie w symbiozie z naturą, które w rezultacie niesie za sobą wiele pozytywnych skutków.

Luty 13, 2023

[environmental-conservation-garden-children (1).jpeg]

Meteotrack Agro: Jak pomagamy w realizacji celów ONZ dotyczących zrównoważonego rozwoju - od walki z głodem po ochronę środowiska

W jaki sposób Meteotrack Agro wykorzystuje najnowsze technologie, aby pomóc rolnikom w produkcji rolnej opartej na zrównoważonych praktykach?

Styczeń 27, 2023

[women-farmers-are-researching-soil.jpeg]

Jak przygotować glebę na wiosenne nawożenie azotem

Brak azotu w glebie może prowadzić do słabszego wzrostu roślin, mniejszej ilości liści, a także do niższej jakości i ilości plonów.

Styczeń 23, 2023

[Frame 3642.png]

Jak pogodowe raporty historyczne mogą pomóc Ci zwiększyć plony i zyski - przewodnik dla rolników

Pogodowe raporty historyczne to zestawienie danych pogodowych z przeszłości, które pozwala na rozumienie i przewidywanie warunków pogodowych.

Styczeń 18, 2023

[sean-foster-WOJazEMoUKQ-unsplash.jpg]

Ceny nawozów

Ceny nawozów mogą mieć znaczący wpływ na rentowność produkcji rolnej - ważne jest, aby rolnicy rozumieli czynniki, które je kształtują.

Styczeń 17, 2023

[logo]

Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych. MeteoTrack Agro posiada najlepsze źródła danych - w tym także bezpośrednio z Twojego pola!

Kontakt

Telefon: +48 664 453 018

Mail: office@getmeteotrack.com

Media społecznościowe

[facebook.svg]
[linkedin.svg]