Kompleksowy przewodnik po badaniach gleby: wszystko, co musisz wiedzieć na start

Przeczytaj

[1646999672501.jpeg]

Agata Pałuba

13 lut 2023

Rolnictwo regeneratywne - czym jest? Jakie są zasady i cele?
[smart-agriculture-iot-with-hand-planting-tree-background.jpg]

Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych.

Wypróbuj za darmo!

Jesteśmy świadkami stale zmieniającego się świata. Dostrzegamy duży wzrost cen nawozów oraz paliwa. 

Rolnictwo regeneracyjnej to sposób na życie w symbiozie z naturą, które w rezultacie niesie za sobą wiele pozytywnych skutków. Głównym celem tego modelu rolnictwa jest utrzymanie dobrego stanu plonotwórczego gleby. 

W dzisiejszych czasach zwiększenie bioróżnorodności uprawianych roślin jest możliwe dzięki rolnictwu regeneracyjnemu - poznaj, czym jest rolnictwo regeneratywne.

Czym jest rolnictwo regeneratywne?

Rolnictwo, którego zadaniem jest zatrzymywanie CO2 w glebie, kształtowanie kulturowego krajobrazu rolniczego, zwiększenie żyzności gleby, produkcja wysokiej jakości żywności i wiele innych - nazywamy rolnictwem regeneratywnym. To rolnictwo obejmuje szereg zadań nawiązujących do rolnictwa precyzyjnego, ekologicznego oraz integrowanego.

Rolnictwo stale się rozwija, negatywne skutki ocieplenia klimatu coraz częściej dają o sobie usłyszeć. Gospodarstwa rolne dotknięte susza, nawalnymi deszczami oraz degradacją gleby stoją przed ogromnym wzywaniem, które wnosi ogromnie straty finansowe oraz materialne. W takich przypadkach rolnictwo regeneratywne pozwoli odbudować, to co zostało zniszczone przez drugiego człowieka.

Gleba woła o pomoc - co powstrzyma degradację?

Stan gleby ma ogromny wpływ na środowisko, jak i na stan samych upraw. To właśnie dzięki niej rośliny czerpią wszelkie składniki mineralne oraz wodę, co pozwala na ich stały rozwój. Gleba jest domem dla wielu stworzeń, jednocześnie dba o dobrostan zwierząt.

Rolnictwo konwencjonalne wyniszcza ziemię poprzez często powtarzaną orkę oraz niewłaściwą pielęgnację. Stosowanie dużej ilości nawozów i nieprawidłowo zaplanowany płodozmian stale ujmuje potrzebnych glebie wartości. Rozwijająca się degradacja zabierze rolnikom ziemię tracą przy tym ogromną ilość żywności, której świat potrzebuje coraz więcej. Niedbałość szkodzi środowisku naturalnemu, które będzie się odnawiać wiele lat. Z myślą o przyszłych pokoleniach i ich produkcji rolniczej, aby zapewnić bezpieczeństwo i dostatek żywności zmiana metod rolniczych na te regeneratywne będzie ogromną szansą dla ludzkości oraz wielu biznesów.

Dlaczego rolnictwo regeneratywne jest ważne?

Podążając za rozwijającym się światem, coraz więcej producentów zwraca uwagę na pozyskiwaną żywność od swoich dostawców. Coraz więcej firm stara się być przykładem dla społeczeństwa, pokazując wprowadzane ekologiczne działania. Produkcja żywności wysokiej jakości może iść w parze z dbałością o kondycję gleby oraz odpowiedzialnym gospodarowaniem jej zasobami.

Rolnictwo regeneratywne jest ważne, ponieważ dzięki swoim praktykom wykorzystywanym przez gospodarstwa dostarcza na stoły Polaków wartościowe jedzenie. Dodatkowo rolnictwo to zapewnia firmom dostarczanie wielowartościowych składników do tworzeniach ich własnych produktów. 

Sama odbudowa struktury gleby, dbałość o zwierzęta, zwiększenie retencji wody i rozbudowa różnorodności biologicznej to dzisiejsze często obierane cele wsparcia przez międzynarodowe przedsiębiorstwa.

Praktyki obejmujące rolnictwo regeneratywne udowadniają, że można zyskać więcej, jednocześnie pomagając środowisku przyrodniczemu regenerować zniszczenia powstałe przez człowieka. Przedsiębiorstwa, które nie są obojętne na zachodzące skutki zmian klimatycznych mogą komunikować społeczeństwo o danych działaniach, a jednocześnie zapoznawać swoich klientów z wykorzystywanymi praktykami w rolnictwie regeneratywnym.

Strategia od pola do stołu

Wprowadzona w maju 2020 r. strategia "Od pola do stołu", która jest częścią Zielonego Ładu, wprowadzona została z myślą zmiany obecnego systemu żywności na typ zrównoważony oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050.

Obszary obejmujące ową strategię:

 • Produkcja wysokiej jakości żywności
 • Ograniczenie strat w żywności
 • Dbałość o dobrostan zwierząt
 • Zwiększenie ilość gruntów zajmowanych przez gospodarstwa ekologiczne
 • Promowanie konsumcji zdrowej żywności
 • Środki ochrony roślin zastąpione naturalnymi nawozami (zmniejszenie ich nakładów o 50%).
 • Obniżone zużycie pestycydów

W tej strategii praktyki rolnictwa regeneratywnego rozwijane przez kolejne lata, pomogą dbac o bioróżnorodność i stan przyrodniczy w całej Europie. Co ciekawe WPR, czyli Wspólna Polityka Rolna, jest reformą ukierunkowaną na korzystanie ze zrównoważonego rolnictwa i dbałości o środowisko z myślą o powstrzymaniu zmian klimatycznych co jest mocno powiązane z wyżej wspominaną strategią "od pola do stołu".

Uprawa roślin okrywowych - dlaczego warto?

Rośliny okrywowe, czyli tzw. międzyplony, są to rośliny wysiewane między dwoma głównymi uprawami. Po zakończonych żniwach, gdy na polu nie wykonano żadnych zabiegów uprawnych, w tym czasie mogą nastąpić znaczące zmiany, które doprowadza do degradacji gleby, wymierania składników pokarmowych, wypłukiwania z minerałów i rozwoju chwastów. Międzyplony zasiane w takim okresie przyczyniają się do zapobiegania erozji i wzbogacania oraz odbudowy struktury gleby.

Siew międzyplonów wpisuje się w praktyki rolnictwa regeneracyjnego i odgrywa w całym tym procesie ogromną rolę. Istnieją dwa rodzaje międzyplonów, międzyplon ozimy oraz ścierniskowy, a samych korzyści z owej uprawy jest naprawdę wiele. Do korzyści zaliczamy m.in. zapobieganie erozji wietrznej oraz wodnej, są źródłem odpowiedniej jakości pasz, są źródłem materii organicznej, wzrost potencjału plonotwórczego gleby i dba o poprawę stanu wód podziemnych.

Środowisku przyrodniczemu potrzeba takich działań, jednocześnie sama uprawa roślin okrywowych wypełnia jedna z kilku wymogów, które powinno spełniać gospodarstwo ekologiczne/zrównoważone. Specjalnie pod różne praktyki rolnicze, producenci mieszanek tworzą spersonalizowane mieszanki specjalistyczne, które są dobierane pod konkretne uprawy typu: ziemniaki, żyto, buraki.

Zasady obejmujące rolnictwo regeneratywne

W rolnictwie regeneratywnym ważne jest trzymanie się zasad. Świat ma coraz częstszy problem ze skażeniami pochodzenia rolniczego, dlatego zasady rolnictwa zrównoważonego oraz regeneratywnego są tak ważne.

Rolnictwo regeneratywne obejmuje poniższe zasady:

 • Zwiększenie żyzności gleb
 • Produkcja żywności wysokiej jakości
 • Zmniejszenie użytkowania ze środków ochrony roślin
 • Prawidłowa gospodarka materią organiczną gleby
 • Oszczędność nakładów energetycznych gospodarstwa
 • Ochrona gleby
 • Mniejsze zubożenie gleby oraz gospodarka materią organiczną gleby
 • kształtowanie kulturowego krajobrazu rolniczego
 • Zwiększenie bioróżnorodności uprawianych roślin

Jednocześnie praktyki rolnictwa regeneratywnego skupiają się na wapnowaniu pola, pozostawianiu resztek pożniwnych, wykorzystywanie nawozów naturalnych, zasada minimalnej uprawy gleby, pogaty płodozmian oraz uprawa roślin okrywowych.

Cele rolnictwa regeneratywnego

Głównym celem rolnictwa regeneratywnego jest połączenie produkcji roślinnej ze zrównoważonymi praktykami rolniczymi, które zadbają o utrzymanie potencjału plonotwórczego gleby. Po każdej uprawie bilans materii organicznej spada, woda jest wypłukiwana z gleby, a wraz z nią minerały potrzebne do życia roślin.

Rolnictwo regeneratywne ma za zadanie wzbogacenie gleby w wybrakowane mikroorganizmy. Środków ochrony roślin jest wiele, a częste korzystanie z nawozów sztucznych szkodzi środowisku przyrodniczemu. W rolnictwie regeneratywnym rolnicy mogą cieszyć się ujemnym śladem węglowym, dzięki któremu można zyskać ze sprzedaży kredytów węglowych.

Wyżej omawiane rolnictwo jest szansą dla planety, dzięki niemu przeszłe pokolenia będą miały dostęp do zadbanych pól. Gleba jest najważniejszym podłożem w życiu człowieka, a ujmowanie jej urodzajności może doprowadzić do zwiększenia głodu na całym świecie, dlatego tylko prawidłowa gospodarka rolna może odmienić losy milionów ludzi.

Podsumowanie

Rolnictwo regeneratywne prowadzone zgodnie z zasadami (stosowanie nawozów naturalnych, ograniczona orka do minimum, zrównoważone nawożenie, pozostawianie resztek pożniwnych, dbałość o dobrostan zwierząt, bogaty płodozmian) wpływa na utrzymanie potencjału plonotwórczego gleby, oszczędność energii, zwiększenie żyzności gleb, wyższe i zdrowsze plony oraz mniejsze koszty uprawy.

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymać powiadomienie, gdy pojawi się nowy wpis na blogu.

Najnowsze wpisy
[ab88081a-d4b7-4870-87f9-b843689ad7a9.png]

Pomiar wilgotności gleby - czy jest istotny?

Odkryj, jak precyzyjnie mierzyć wilgotność gleby. Dowiedz się, jak tester wilgotności pomaga w optymalizacji podlewania i oszczędności wody.

Lipiec 21, 2023

[ef4eab4a-3aae-4e94-9282-fbffdbc63367.png]

Jak podnieść ph gleby?

Zrozum jak odczyn pH wpływa na zdrowy wzrost roślin. Dowiedz się jak sprawdzić, podnieść pH gleby i jakie nawozy wybrać.

Lipiec 21, 2023

[aa830a18-7b80-4d74-85f7-a2bfb407d1e0.png]

Jak obniżyć pH gleby?

Zdrowy rozwój roślin zależy od pH gleby. Dowiedz się, jak obniżyć pH gleby, korzystając z różnych metod.

Lipiec 21, 2023

[cbe9c091-1253-47f2-ba58-565f579786fd.png]

Jak sprawdzić ph gleby?

Dowiedz się, jak samodzielnie sprawdzić pH gleby oraz jak interpretować wyniki. Poznaj różne metody pomiaru.

Lipiec 21, 2023

[8415b942-cd5b-4d58-b581-f6b700d277b9.png]

Wilgotność gleby - najważniejsze informacje

Czym jest wskaźnik wilgotności gleby? Od czego zależy wilgotność gleby?

Lipiec 21, 2023

[Frame 3642 (22).png]

Rewolucja w rolnictwie dzięki Sztucznej Inteligencji: poznaj moc asystenta rolnictwa regeneracyjnego Wheatty (powered by Meteotrack Agro)

Wheatty jest przyszłością zrównoważonego i dochodowego rolnictwa, zapewniając rolnikom spersonalizowane doradztwo.

Marzec 14, 2023

[peter-kleinau-oP_xD70TpsI-unsplash.jpg]

Rolnictwo regeneratywne (regeneracyjne): klucz do poprawy stanu gleby i plonów

Rolnictwo regeneracyjne to holistyczne i oparte na przyrodzie podejście do rolnictwa, które regeneruje glebę.

Luty 13, 2023

[environmental-conservation-garden-children (1).jpeg]

Meteotrack Agro: Jak pomagamy w realizacji celów ONZ dotyczących zrównoważonego rozwoju - od walki z głodem po ochronę środowiska

W jaki sposób Meteotrack Agro wykorzystuje najnowsze technologie, aby pomóc rolnikom w produkcji rolnej opartej na zrównoważonych praktykach?

Styczeń 27, 2023

[women-farmers-are-researching-soil.jpeg]

Jak przygotować glebę na wiosenne nawożenie azotem

Brak azotu w glebie może prowadzić do słabszego wzrostu roślin, mniejszej ilości liści, a także do niższej jakości i ilości plonów.

Styczeń 23, 2023

[Frame 3642.png]

Jak pogodowe raporty historyczne mogą pomóc Ci zwiększyć plony i zyski - przewodnik dla rolników

Pogodowe raporty historyczne to zestawienie danych pogodowych z przeszłości, które pozwala na rozumienie i przewidywanie warunków pogodowych.

Styczeń 18, 2023

[sean-foster-WOJazEMoUKQ-unsplash.jpg]

Ceny nawozów

Ceny nawozów mogą mieć znaczący wpływ na rentowność produkcji rolnej - ważne jest, aby rolnicy rozumieli czynniki, które je kształtują.

Styczeń 17, 2023

[logo]

Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych. MeteoTrack Agro posiada najlepsze źródła danych - w tym także bezpośrednio z Twojego pola!

Kontakt

Telefon: +48 664 453 018

Mail: office@getmeteotrack.com

Media społecznościowe

[facebook.svg]
[linkedin.svg]