Kompleksowy przewodnik po badaniach gleby: wszystko, co musisz wiedzieć na start

Przeczytaj

[1656509797211 (1).jpeg]

Tomasz Szołdrowski

21 lip 2023

Pomiar wilgotności gleby - czy jest istotny?
[ab88081a-d4b7-4870-87f9-b843689ad7a9.png]

Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych.

Wypróbuj za darmo!

Pomiar wilgotności

Znajomość zawartości wody w ziemi jest kluczowym elementem utrzymania zdrowia naszych roślin, zarówno na otwartym terenie, jak i w doniczkach.

Aby dokonać pomiaru, możemy skorzystać ze specjalistycznego urządzenia, które pozwala na efektywną kontrolę poziomu nawilżenia gleby - testera wilgotności. Jest to niewielki, poręczny miernik, który idealnie zmieści się wśród naszych ogrodowych narzędzi.

Dlaczego wilgotność gleby jest tak istotnym parametrem?

Przede wszystkim, daje nam możliwość uniknąć przesuszenia gleby, co jest szczególnie ważne w upalne dni, kiedy woda szybko paruje, zanim zdąży przeniknąć w głąb gleby. Tester wilgotności to urządzenie pozwalające kontrolować nawodnienie trawnika czy innych roślin na naszym areale.

Jak działa miernik wilgotności?

Na końcu urządzenia znajduje się metalowy element, który wkłada się w glebę. Czujnik mierzy wilgotność gleby w miejscu, gdzie jest umieszczony ten element.

Ważne jest, aby wkładać go na odpowiednią głębokość - zbyt płytki pomiar może być niewłaściwy, ponieważ wilgotność gleby jest zróżnicowana na różnych głębokościach. Dlatego, jeżeli zależy nam na precyzyjnym pomiarze, powinniśmy wybrać miernik posiadający odpowiednie wymiary.

Jak odczytać poziom za pomocą miernika wilgotności gleby?

Odczytanie poziomu wilgotności gleby za pomocą miernika to prosta czynność, która nie powinna sprawić problemu nawet początkującemu ogrodnikowi. Kluczowym elementem urządzenia jest ekran LED, na którym wyświetlany jest wynik pomiaru wilgotności gleby. Wszystko, co musisz zrobić, to dokonać odpowiednie pomiary i odczytać wynik na wyświetlaczu.

Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które pomogą Ci uzyskać najdokładniejszy wynik. Przede wszystkim, miernik nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z wodą. Oznacza to, że nie powinieneś używać go bezpośrednio po podlaniu gleby. Dlaczego? Ponieważ ziemia musi najpierw wchłonąć odpowiednią ilość wody, a dopiero potem możemy zbadać rzeczywisty poziom jej nawilżenia. Cierpliwość w tym przypadku jest kluczowa.

Pamiętaj, że pomiary zawartości wody w glebie to istotny krok w dbaniu o rośliny, niezależnie od tego, czy rosną one na otwartych terenach, czy w doniczce. Dzięki takiemu miernikowi możemy dostosować ilość podlewania do faktycznych potrzeb naszych roślin, co przekłada się na ich zdrowie i dobrą kondycję.

Dlaczego warto wykonywać pomiary wilgotności?

  • Optymalizacja podlewania: Regularne pomiary wilgotności gleby pozwalają na dostosowanie ilości podlewania do rzeczywistych potrzeb roślin. Za dużo wody może prowadzić do gnicia korzeni, za mało natomiast do przesuszenia i osłabienia roślin.
  • Oszczędność wody: Systematyczne pomiary wilgotności gruntu mogą przyczynić się do oszczędności wody. Zamiast podlewać na podstawie domysłów lub rutyny, możemy podlewać tylko wtedy, kiedy rośliny rzeczywiście tego potrzebują.
  • Wspomaganie różnorodności roślin: Różne rośliny mają różne wymagania dotyczące wilgotności gleby. Regularne pomiary pozwalają na precyzyjne dostosowanie warunków do potrzeb poszczególnych gatunków, co jest szczególnie ważne w ogrodach z wieloma różnymi roślinami.

Podsumowanie

Kontrolowanie zawartości wody w glebie jest kluczowe dla zdrowia roślin, zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w donicach. Tester wilgotności to produkt, który umożliwia kontrolę poziomu nawilżenia gleby.

Ważne jest prawidłowe użytkowanie miernika, unikanie bezpośredniego kontaktu z wodą oraz odczytywanie wyników po wchłonięciu wody przez glebę. Dzięki miernikowi wilgotności możemy dostosować ilość podlewania do rzeczywistych potrzeb roślin, poprawiając ich zdrowie i kondycję.


 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymać powiadomienie, gdy pojawi się nowy wpis na blogu.

Najnowsze wpisy
[ef4eab4a-3aae-4e94-9282-fbffdbc63367.png]

Jak podnieść ph gleby?

Zrozum jak odczyn pH wpływa na zdrowy wzrost roślin. Dowiedz się jak sprawdzić, podnieść pH gleby i jakie nawozy wybrać.

Lipiec 21, 2023

[aa830a18-7b80-4d74-85f7-a2bfb407d1e0.png]

Jak obniżyć pH gleby?

Zdrowy rozwój roślin zależy od pH gleby. Dowiedz się, jak obniżyć pH gleby, korzystając z różnych metod.

Lipiec 21, 2023

[cbe9c091-1253-47f2-ba58-565f579786fd.png]

Jak sprawdzić ph gleby?

Dowiedz się, jak samodzielnie sprawdzić pH gleby oraz jak interpretować wyniki. Poznaj różne metody pomiaru.

Lipiec 21, 2023

[8415b942-cd5b-4d58-b581-f6b700d277b9.png]

Wilgotność gleby - najważniejsze informacje

Czym jest wskaźnik wilgotności gleby? Od czego zależy wilgotność gleby?

Lipiec 21, 2023

[Frame 3642 (22).png]

Rewolucja w rolnictwie dzięki Sztucznej Inteligencji: poznaj moc asystenta rolnictwa regeneracyjnego Wheatty (powered by Meteotrack Agro)

Wheatty jest przyszłością zrównoważonego i dochodowego rolnictwa, zapewniając rolnikom spersonalizowane doradztwo.

Marzec 14, 2023

[peter-kleinau-oP_xD70TpsI-unsplash.jpg]

Rolnictwo regeneratywne (regeneracyjne): klucz do poprawy stanu gleby i plonów

Rolnictwo regeneracyjne to holistyczne i oparte na przyrodzie podejście do rolnictwa, które regeneruje glebę.

Luty 13, 2023

[smart-agriculture-iot-with-hand-planting-tree-background.jpg]

Rolnictwo regeneratywne - czym jest? Jakie są zasady i cele?

Rolnictwo regeneracyjnej to sposób na życie w symbiozie z naturą, które w rezultacie niesie za sobą wiele pozytywnych skutków.

Luty 13, 2023

[environmental-conservation-garden-children (1).jpeg]

Meteotrack Agro: Jak pomagamy w realizacji celów ONZ dotyczących zrównoważonego rozwoju - od walki z głodem po ochronę środowiska

W jaki sposób Meteotrack Agro wykorzystuje najnowsze technologie, aby pomóc rolnikom w produkcji rolnej opartej na zrównoważonych praktykach?

Styczeń 27, 2023

[women-farmers-are-researching-soil.jpeg]

Jak przygotować glebę na wiosenne nawożenie azotem

Brak azotu w glebie może prowadzić do słabszego wzrostu roślin, mniejszej ilości liści, a także do niższej jakości i ilości plonów.

Styczeń 23, 2023

[Frame 3642.png]

Jak pogodowe raporty historyczne mogą pomóc Ci zwiększyć plony i zyski - przewodnik dla rolników

Pogodowe raporty historyczne to zestawienie danych pogodowych z przeszłości, które pozwala na rozumienie i przewidywanie warunków pogodowych.

Styczeń 18, 2023

[sean-foster-WOJazEMoUKQ-unsplash.jpg]

Ceny nawozów

Ceny nawozów mogą mieć znaczący wpływ na rentowność produkcji rolnej - ważne jest, aby rolnicy rozumieli czynniki, które je kształtują.

Styczeń 17, 2023

[logo]

Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych. MeteoTrack Agro posiada najlepsze źródła danych - w tym także bezpośrednio z Twojego pola!

Kontakt

Telefon: +48 664 453 018

Mail: office@getmeteotrack.com

Media społecznościowe

[facebook.svg]
[linkedin.svg]