Kompleksowy przewodnik po badaniach gleby: wszystko, co musisz wiedzieć na start

Przeczytaj

[Frame 1277.png]

Marcin Rączkowski

21 lip 2023

Wilgotność gleby - najważniejsze informacje
[8415b942-cd5b-4d58-b581-f6b700d277b9.png]

Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych.

Wypróbuj za darmo!

Wilgotność gleby to kluczowy parametr wpływający na zdrowie i produktywność naszych upraw. Ustalenie ilości wody w profilu glebowym nie jest jednak prostym zadaniem.

Od wilgotności gleby zależy wiele czynników, od zdolności gleby do przechowywania wody, po to, jak skutecznie rośliny mogą ją pobierać. Na przestrzeni lat, naukowcy opracowali szereg metod umożliwiających precyzyjne określenie wilgotności, zarówno na powierzchni, jak i w głębszych warstwach gleby. 

Wskaźnik wilgotności gleby - czym jest?

Wskaźnik wilgotności gleby, będący kluczowym parametrem fizycznym w rolnictwie, decyduje o rozwoju roślin. Czym właściwie jest ten wskaźnik? Otóż pod pojęciem wilgotności gleby rozumiemy zawartość wody w glebie.

Wilgotność może być wyrażona na dwa sposoby. Pierwszy to wilgotność wagowa, która jest stosunkiem masy wody zawartej w glebie do masy fazy stałej gleby. Drugi sposób to wilgotność objętościowa, wyrażona jako stosunek objętości wody w glebie do objętości całej próby gleby. 

Pomiar wilgotności gleby jest niezwykle istotny dla rolnictwa i operacyjnej hydrologii. Może być przeprowadzany za pomocą różnych metod. Najbardziej podstawową z nich jest metoda grawimetryczna, polegająca na suszeniu próbek gleby w temperaturze 105°C . Obliczamy zawartość wody jako różnicę masy próbki gleby przed i po wysuszeniu, a otrzymany wynik daje nam informację odnośnie wilgotności.

Jednak metoda grawimetryczna jest czasochłonna i wymaga dostępu do specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego. Dlatego też opracowano szereg innych metod umożliwiających prowadzenie wielokrotnych pomiarów w jednym miejscu

Wilgotność gleby - od czego zależy?

Zarówno dla rolników, jak i dla ogrodników, wilgotność gleby jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie i produktywność roślin. W praktyce zarządzania gospodarką wodną ważne jest, aby mieć świadomość, że wilgotność gleby ulega ciągłym zmianom. Na jej poziom wpływają liczne czynniki, takie jak właściwości samej gleby, rodzaj roślinności, a także procesy takie jak ewapotranspiracja, czyli parowanie z komórek roślinnych i gruntu.

Zrozumienie tych procesów jest niezbędne, aby skutecznie zarządzać ilością wody w profilu glebowym. Zarówno w strefie korzeniowej, jak i w warstwie powierzchniowej, różnica masy próbki gleby przed i po wysuszeniu pozwala na oszacowanie zawartości wody. Stosunek masy wody zawartej w glebie do całkowitej objętości wolnych przestrzeni pozwala na pomiar wilgotności gleby. Z kolei stosunek objętości wody do objętości całej próby gleby daje nam wilgotność objętościową, którą możemy wyrazić w procentach objętościowych.

Podsumowanie

Wilgotność gleby jest kluczowym parametrem decydującym o zdrowiu i produktywności upraw, który może być mierzony za pomocą różnych metod, w tym metody grawimetrycznej.

Wartości wilgotności mogą być wyrażane wagowo lub objętościowo, a jej poziom jest ciągle zmienny, zależny od wielu czynników, takich jak właściwości gleby, rodzaj roślinności czy procesy takie jak ewapotranspiracja. 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymać powiadomienie, gdy pojawi się nowy wpis na blogu.

Najnowsze wpisy
[ab88081a-d4b7-4870-87f9-b843689ad7a9.png]

Pomiar wilgotności gleby - czy jest istotny?

Odkryj, jak precyzyjnie mierzyć wilgotność gleby. Dowiedz się, jak tester wilgotności pomaga w optymalizacji podlewania i oszczędności wody.

Lipiec 21, 2023

[ef4eab4a-3aae-4e94-9282-fbffdbc63367.png]

Jak podnieść ph gleby?

Zrozum jak odczyn pH wpływa na zdrowy wzrost roślin. Dowiedz się jak sprawdzić, podnieść pH gleby i jakie nawozy wybrać.

Lipiec 21, 2023

[aa830a18-7b80-4d74-85f7-a2bfb407d1e0.png]

Jak obniżyć pH gleby?

Zdrowy rozwój roślin zależy od pH gleby. Dowiedz się, jak obniżyć pH gleby, korzystając z różnych metod.

Lipiec 21, 2023

[cbe9c091-1253-47f2-ba58-565f579786fd.png]

Jak sprawdzić ph gleby?

Dowiedz się, jak samodzielnie sprawdzić pH gleby oraz jak interpretować wyniki. Poznaj różne metody pomiaru.

Lipiec 21, 2023

[Frame 3642 (22).png]

Rewolucja w rolnictwie dzięki Sztucznej Inteligencji: poznaj moc asystenta rolnictwa regeneracyjnego Wheatty (powered by Meteotrack Agro)

Wheatty jest przyszłością zrównoważonego i dochodowego rolnictwa, zapewniając rolnikom spersonalizowane doradztwo.

Marzec 14, 2023

[peter-kleinau-oP_xD70TpsI-unsplash.jpg]

Rolnictwo regeneratywne (regeneracyjne): klucz do poprawy stanu gleby i plonów

Rolnictwo regeneracyjne to holistyczne i oparte na przyrodzie podejście do rolnictwa, które regeneruje glebę.

Luty 13, 2023

[smart-agriculture-iot-with-hand-planting-tree-background.jpg]

Rolnictwo regeneratywne - czym jest? Jakie są zasady i cele?

Rolnictwo regeneracyjnej to sposób na życie w symbiozie z naturą, które w rezultacie niesie za sobą wiele pozytywnych skutków.

Luty 13, 2023

[environmental-conservation-garden-children (1).jpeg]

Meteotrack Agro: Jak pomagamy w realizacji celów ONZ dotyczących zrównoważonego rozwoju - od walki z głodem po ochronę środowiska

W jaki sposób Meteotrack Agro wykorzystuje najnowsze technologie, aby pomóc rolnikom w produkcji rolnej opartej na zrównoważonych praktykach?

Styczeń 27, 2023

[women-farmers-are-researching-soil.jpeg]

Jak przygotować glebę na wiosenne nawożenie azotem

Brak azotu w glebie może prowadzić do słabszego wzrostu roślin, mniejszej ilości liści, a także do niższej jakości i ilości plonów.

Styczeń 23, 2023

[Frame 3642.png]

Jak pogodowe raporty historyczne mogą pomóc Ci zwiększyć plony i zyski - przewodnik dla rolników

Pogodowe raporty historyczne to zestawienie danych pogodowych z przeszłości, które pozwala na rozumienie i przewidywanie warunków pogodowych.

Styczeń 18, 2023

[sean-foster-WOJazEMoUKQ-unsplash.jpg]

Ceny nawozów

Ceny nawozów mogą mieć znaczący wpływ na rentowność produkcji rolnej - ważne jest, aby rolnicy rozumieli czynniki, które je kształtują.

Styczeń 17, 2023

[logo]

Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych. MeteoTrack Agro posiada najlepsze źródła danych - w tym także bezpośrednio z Twojego pola!

Kontakt

Telefon: +48 664 453 018

Mail: office@getmeteotrack.com

Media społecznościowe

[facebook.svg]
[linkedin.svg]