Kompleksowy przewodnik po badaniach gleby: wszystko, co musisz wiedzieć na start
Przeczytaj
1622640908786_5688afad4b.jpeg
Kamil Cupiał
5 gru 2022
Kiedy będzie burza? Zabezpiecz się przed jej skutkami!
black-clouds-field.jpg
Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych.
Wypróbuj za darmo!

Prognozy pogody pozwalają nam zaplanować najbliższą przyszłość. Dzięki nim dowiemy się, czy spodziewane są intensywne opady deszczu, czy śniegu, a także jaka będzie temperatura w nocy czy następnego dnia. 

Szczególnie istotne są informacje odnośnie tego, kiedy będzie burza. Dzięki temu masz szansę zabezpieczyć siebie, swoje polu oraz swój dobytek przed jej niebezpiecznymi skutkami.

Prognoza pogody dla kraju i regionu

Cennym źródłem informacji na temat tego, jakich warunków atmosferycznych spodziewać możemy się w kolejnych dniach, są prognozy pogody. Niezależnie od tego, w jakim serwisie ją sprawdzamy (choć oczywiście zachęcamy, by robić to w oparciu o Meteotrack Agro!), opierają się one o dane podawane przez instytut meteorologii.

Choć zazwyczaj zwracamy uwagę na ostrzeżenia dla regionu, który nas dotyczy, warto zainteresować się także przewidywaniami dla całego kraju. To, że na danym obszarze nie powinno być burz, nie oznacza, że front nie zmieni kierunku.

Sprawdzalność przewidywanej pogody

Prognoza pogody znów się nie sprawdziła? Ostrzeżenia synoptyków nigdy nie dadzą 100% pewności, że na danym obszarze będzie padał deszcz czy wystąpią burze. Sprawdzalność przewidywanej pogody w dużej mierze uzależniona jest od tego, na ile dni wcześniej weryfikujesz jej poprawność.

Aby mieć pewność, że nic nie zaskoczy, przed wyjściem z domu zobacz radar burzowy. Dowiesz się z niego nie tylko jakiej temperatury możesz się spodziewać, ale także jak przesuwają się chmury, które mogą zwiastować burzę.

Dlaczego nie można przewidzieć pogody ze 100% dokładnością?

Przewidzenie pogody na kilka godzin do przodu nie jest czynnością trudną. Aktualnie odpowiadają za to superkomputery, które z dużą wydajnością przygotowują numeryczne modele pogody. Choć wydawać by się mogło, że skoro za prognozę pogody odpowiadają algorytmy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby systematycznie zwiększać jej dokładność, nawet przewidując pogodę na tydzień czy dwa do przodu.

Pracując jednak nad prognozami długoterminowymi nie wystarczy opierać się na danych dotyczących tego jak przesuwają się fronty na ziemi. Problemy ze 100% przewidywalnością pogody na przestrzeni kilku czy kilkunastu dni wynikają przede wszystkim ze wciąż zachodzących zmian klimatu.

Burze - na ile wcześniej prognoza pogody jest miarodajna?

Burza jest zjawiskiem nagłym, które powstaje podczas zderzenia się ze sobą dwóch mas powietrza. Prognozy pogody pozwalają nakreślić przypuszczalne miejsca, w których wyładowania atmosferyczne mogą być najsilniejsze. Warto jednak, na bieżąco korzystać z narzędzia, jakim jest aktualna mapa burzowa Polski.

Radar burzowy - cenne źródło informacji

Zastanawiasz się, jaka będzie dziś pogoda? Czy należy spodziewać się burz i warto zabrać ze sobą parasol? Radar burzowy to przydatne narzędzie, które sprawdzi się każdemu. Dlatego warto założyć konto w Meteotrack Agro i cieszyć się najlepszą z dostępnych prognoz pogody!

Sprawdź, gdzie jest burza w danym momencie

Radary burzowe dają nam możliwość śledzenia na bieżąco tego, gdzie aktualnie występują wyładowania atmosferyczne. Dzięki temu możesz przygotować się na pogodę, jaka czeka Cię w najbliższych godzinach, a także dobrze rozplanować prace w ogrodzie czy na działce.

Rozbudowana mapa burzowa przedstawia nie tylko wyładowania, ale także intensywność opadów czy to, skąd i z jaką prędkością w km/h wieje wiatr.

Przypuszczalny kierunek przemieszczania się frontu

Mapa burzowa wykorzystywana jest nie tylko przez profesjonalistów. Dostałeś ostrzeżenie i zastanawiasz się, czy aktualne, silne porywy wiatru przyniosą burzę? Radar burz pozwoli Ci kontrolować to, jak przemieszczają się fronty w Polsce i na świecie. Dzięki niemu dowiesz się, czy zachmurzenie przerodzi się w błyskawice i grzmoty, czy tylko obniży temperaturę powietrza.

Ochroń swój dobytek przed burzą!

Dlaczego warto kontrolować radar burz? Choć najczęściej, kiedy upalne lato przynosi nam gwałtowne zjawiska pogodowe, otrzymujemy stosowne ostrzeżenie na telefon, nie warto polegać tylko na tej informacji. Im szybciej dowiesz się, że pogoda dziś będzie zmienna i przynieść może ulewny deszcz czy grad, tym będziesz mieć więcej czasu na zabezpieczenie swojego dobytku.

Mapa burzowa przydatna jest szczególnie osobom pracującym na roli. Dokładne dane pozwalają nie tylko ochronić swój dom czy zwierzęta, ale także dobrze rozplanować nawodnienie upraw czy stosowanie oprysków.

Czym jest burza i kiedy może powstać?

Bazując na prognozach pogody, da się przewidzieć wystąpienie pewnych zjawisk pogodowych na określonym terenie. Burze powstają jednak na styku dwóch frontów i nie zawsze da się z dokładnością do kilku czy kilkudziesięciu kilometrów przewidzieć, czy obejmie ona swoim zasięgiem także nasze miejsca zamieszkania. Na naszej stronie znajdziesz specjalnie przygotowany radar burzowy, który umożliwi Ci kontrolę sytuacji pogodowej w czasie rzeczywistym.

Analiza aktualnych informacji pogodowych w Europie

Radar burz opiera się na informacjach, dostarczanych nie tylko przez stacje pomiarowe zlokalizowane w Polsce, ale również w całej Europie i na świecie. Dzięki temu przewidywana pogoda wyróżnia się wysoką sprawdzalnością. Pomocne jest to m.in. osobom, których praca bazuje na wykorzystywaniu okien pogodowych, a więc rolnikom i działkowcom.

Ocieplenie klimatu, a nawałnice

Na powstawanie burz, wpływ ma wiele czynników. W ostatnich latach coraz więcej słyszy się nie tylko o tym, że burze obfitują w pioruny czy intensywne opady deszczu, ale również w silny wiatr. Nawałnice w Polsce zdarzają się coraz częściej, a ryzyko powstawania tornad z roku na rok rośnie. Nie da się ukryć, że głównym winowajcą jest ocieplający się klimat.

Łowcy burz - czego jeszcze dowiedzieć możemy się o wyładowaniach?

We właściwym zrozumieniu tego kiedy i dlaczego powstają niebezpieczne zjawiska pogodowe, pomagają łowcy burz. Ich praca jest niezwykle ważna szczególnie w kontekście zmieniającego się klimatu. Dzięki dokładnym pomiarom i analizom wykonanych obliczeń, prognozy pogody stają się jeszcze dokładniejsze i charakteryzują się wyższą sprawdzalnością. Trudna i stosunkowo niebezpieczna praca, polegająca na przyglądaniu się burzom przyczynia się do wczesnego informowania o tworzeniu się tornad i nawałnic.

Na to czy lato obfitować będzie w burze i inne niebezpieczne zjawiska pogodowe, ma wpływ jakość powietrza. Jeśli odpowiednio zadbamy o środowisko, nie będziemy musieli martwić się o swój dobytek podczas nawałnic. Aby jednak mieć pewność, że nic Cię nie zaskoczy, na bieżąco monitoruj radar burz dostępny na naszej stronie.


 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymać powiadomienie, gdy pojawi się nowy wpis na blogu.
Najnowsze wpisy
environmental-conservation-garden-children (1).jpeg

Meteotrack Agro: Jak pomagamy w realizacji celów ONZ dotyczących zrównoważonego rozwoju - od walki z głodem po ochronę środowiska

W jaki sposób Meteotrack Agro wykorzystuje najnowsze technologie, aby pomóc rolnikom w produkcji rolnej opartej na zrównoważonych praktykach?

Styczeń 27, 2023

women-farmers-are-researching-soil.jpeg

Jak przygotować glebę na wiosenne nawożenie azotem

Brak azotu w glebie może prowadzić do słabszego wzrostu roślin, mniejszej ilości liści, a także do niższej jakości i ilości plonów.

Styczeń 23, 2023

Frame 3642.png

Jak pogodowe raporty historyczne mogą pomóc Ci zwiększyć plony i zyski - przewodnik dla rolników

Pogodowe raporty historyczne to zestawienie danych pogodowych z przeszłości, które pozwala na rozumienie i przewidywanie warunków pogodowych.

Styczeń 18, 2023

sean-foster-WOJazEMoUKQ-unsplash.jpg

Ceny nawozów

Ceny nawozów mogą mieć znaczący wpływ na rentowność produkcji rolnej - ważne jest, aby rolnicy rozumieli czynniki, które je kształtują.

Styczeń 17, 2023

Frame 1357 (1).png

Indeks wegetacji (NDVI) - co to i dlaczego jest tak ważny?

NDVI pozwala na monitorowanie plonów oraz wykrywanie problemów związanych z niedoborem wody czy chorobami roślin.

Styczeń 16, 2023

female-agronomist-specialist-examining-soil-sample-agriculture.jpeg

Kompleksowy przewodnik po badaniach gleby: wszystko, co musisz wiedzieć na start

Wiedza na temat składu gleby pozwala na dokładne dopasowanie nawożenia i wyboru odpowiednich roślin do danego terenu. Kluczem jest badanie gleby.

Styczeń 11, 2023

women-gardeners-are-fertilizing-onion-garden.jpg

Nawożenie rzepaku ozimego – jak robić to dobrze?

Rzepak ozimy jest rośliną o wysokich zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe, dlatego jego nawożenie jest tak istotne.

Grudzień 5, 2022

snow-greenfield.jpg

Kiedy spadnie śnieg 2023

Warto przyjrzeć się, od czego zależy temperatura i ilość opadów w poszczególnych porach roku.

Grudzień 1, 2022

snowy-field-with-trees-power-lines-winter-day.jpg

Przymrozki – jesienne spadki temperatury nie sprzyjają uprawom

Przymrozki, czyli nagłe spadki temperatury mogą znacznie osłabiać rośliny zarówno wtedy, gdy startuje ich wegetacja

Listopad 28, 2022

high-angle-shot-yellow-freshly-picked-potatoes-field-idaho.jpg

Technika sadzenia ziemniaków - zalecenia i porady

Kiedy sadzić ziemniaki i jak powinno wyglądać sadzenie ziemniaków, aby zwiększyć swoje szanse na wysoki plon?

Listopad 21, 2022

sugar-beet-ge15a778f9_1920.jpg

Siew buraków cukrowych - o czym warto pamiętać?

W przypadku siewu buraka cukrowego, jego prawidłowy rozwój jest zależny od warunków atmosferycznych, temperatury oraz struktury gleby i jej wilgotności.

Listopad 10, 2022

MeteoTrack (1).svg
Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych. MeteoTrack Agro posiada najlepsze źródła danych - w tym także bezpośrednio z Twojego pola!

Kontakt

Telefon: +48 664 453 018

Mail: office@getmeteotrack.com

Media społecznościowe

Używamy ciasteczek aby analizować naszą stroną i zapewniać jak najwyższą jakość. Zgadzając się, akceptujesz naszą politykę prywatności. Ustawienia te możesz zmienić w każdym momencie.