Kompleksowy przewodnik po badaniach gleby: wszystko, co musisz wiedzieć na start
Przeczytaj
Kacper Łata
9 lis 2022
Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych.
Wypróbuj za darmo!
Buraki ćwikłowe są chętnie uprawiane w Polsce, przede wszystkim ze względu na składniki odżywcze. Są one bogatym źródłem witamin z grupy B oraz witamin C, A, E i K. Zawierają również składniki mineralne takie jak potas, magnez, żelazo, wapń i fosfor oraz sód i cukry. Dzięki temu, burak jest wartościowym warzywem, które pojawia się często na polskich stołach.
Sama uprawa buraka polega na regularnym podlewaniu, dbałości o glebę oraz zachowaniu terminowości i staranności. Aby cieszyć się z dobrych plonów, warto zapoznać się z praktykami, które są stosowane od lat.
Ziemia pod uprawę buraka powinna być dobrze spulchniona oraz posiadać odpowiedni odczyn pH. Burak nie toleruje kwaśnych oraz podmokłych gleb, dlatego uprawa będzie możliwa jedynie na glebach o odczynie obojętnym lub zasadowym, czyli w granicach od 6.0 do 7.0 pH. Warto co kilka miesięcy przeprowadzać badanie gleby, ponieważ jej stan nie jest stały. Ziemia powinna być bogata w mikroelementy, próchnicę, wapń oraz wodę.
Kiedy postanowimy uprawiać buraki na glebie kamienistej, musimy liczyć się z tym, że korzenie zostaną poważnie zniekształcone. Burak ćwikłowy potrzebuje temperatury około 8 stopni Celsjusza by wykiełkować, a do wschodów 11 stopni. Optymalna temperatura dla wzrostu roślin waha się w granicach 15 i 18 stopni Celsjusza. Wczesny siew zwiększa wrażliwość roślin na przymrozki, dlatego warto brać warunki atmosferyczne pod uwagę wybierając idealny termin siewu.
Decydując się na to, by uprawiać buraki ćwikłowe, musimy się pogodzić z koniecznością przeprowadzania regularnego odchwaszczania. Sam proces najczęściej wykonywany jest w pochmurne dni, gdy ziemia jest wilgotna. Chwasty są bardzo groźne, ponieważ zatrzymują rozwój roślin oraz zwiększają szanse na pojawienie się szkodników takich jak mączniak prawdziwy, rolnice, drutowce, mszyce i pchły burakowe, mątwik burakowy i wielu innych. Sprawne pozbycie się chwastów zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienie tego typu zagrożeń.
Gdy planujemy uprawiać buraki pamiętajmy, że nasiona buraków wysiewa się bezpośrednio do gruntu na głębokość od 1,5 cm do 3 cm. Prawidłową głębokość należy obrać samodzielnie, ponieważ zależy ona od rodzaju gleby występującej na polu. Na glebach lekkich siew można wykonywać głębiej, a gdy mamy do czynienia z glebami ciężkimi, to siejemy płycej.
Odległość wysiewu jest różna w zależności od tego, do czego zostaną wykorzystane nasze buraki. Warzywa przeznaczone na botwinkę, możemy siać gęściej, a na korzenie zdecydowanie rzadziej. Najczęściej nasiona wysiewa się w rzędach, w odległości od 20 do 40 cm.
Uprawa buraków musi odbywać się w odpowiednim czasie. W Polsce buraki ćwikłowe sieje się w różnych terminach. Nasiona buraków wysiewane w kwietniu pozwalają uzyskać rośliny na zbiór wczesny tzw. pęczkowy (botwina). Z kolei z wysiewu nasion od maja do lipca uzyskujemy rośliny na zbiór letni, a także jesienno-zimowy, kiedy to liczymy na duże korzenie spichrzowe. Warto wtedy wybierać odmiany późne takie jak na przykład Czerwona Kula.
Buraki ćwikłowe są bardzo wrażliwe na niedobór niektórych składników mineralnych, takich jak magnez, bor oraz mangan. Ze względu na ich duże zapotrzebowanie pokarmowe, w trakcie uprawy trzeba korzystać z nawozów. Niestety, stosowanie nawozów sztucznych często prowadzi do gromadzenia się toksyn w korzeniach, co wpływa niekorzystnie na ich smak.
Buraki czerwone najlepiej rosną na drugi rok po nawozach słomiastych. Do stworzenia takiego nawozu potrzebujemy zwierzęcej gnojowicy. Burak ćwikłowy ma silnie rozwinięty system korzeniowy, przez co buraki nawet w późnym okresie wegetacji są w stanie pobierać poszczególne składniki umieszczone w głębszych warstwach gleby. Należy pamiętać, iż najważniejsze jest nawożenie w początkowych fazach rozwoju. Wówczas stosuje się nawozy organiczne w postaci kompostu, nawozy zielone lub nawozy humusowe.
Buraki ćwikłowe zbiera się w zależności od obrania terminu siewu, które może być wczesny lub późny. Jeżeli zależy nam na zbiorze pęczków buraka ćwikłowego, zbiory zaczynają się już w czerwcu. Gdy nasze buraki mają być przeznaczone bezpośrednio do spożycia, zbiory najwcześniej można zacząć w lipcu do końca sierpnia.
Jeśli jednak myślimy o uprawie buraków, które chcemy przeznaczyć na przechowywanie zimowe, wówczas buraka ćwikłowego zbieramy od września do początku października, przed pojawieniem się pierwszych przymrozków, które mogą mieć negatywny wpływ na plon.
Licząc na zdrowe rośliny buraków ćwikłowych trzeba zadbać o kilka ważnych aspektów uprawy tego warzywa, takich jak:
Warto siać buraki ćwikłowe, ponieważ sama praca przy nich nie jest bardzo trudna, a warzywa same w sobie są bardzo odżywcze.
Zapisz się do newslettera, aby otrzymać powiadomienie, gdy pojawi się nowy wpis na blogu.
Odkryj, jak precyzyjnie mierzyć wilgotność gleby. Dowiedz się, jak tester wilgotności pomaga w optymalizacji podlewania i oszczędności wody.
Lipiec 21, 2023
Zrozum jak odczyn pH wpływa na zdrowy wzrost roślin. Dowiedz się jak sprawdzić, podnieść pH gleby i jakie nawozy wybrać.
Lipiec 21, 2023
Zdrowy rozwój roślin zależy od pH gleby. Dowiedz się, jak obniżyć pH gleby, korzystając z różnych metod.
Lipiec 21, 2023
Dowiedz się, jak samodzielnie sprawdzić pH gleby oraz jak interpretować wyniki. Poznaj różne metody pomiaru.
Lipiec 21, 2023
Czym jest wskaźnik wilgotności gleby? Od czego zależy wilgotność gleby?
Lipiec 21, 2023
Wheatty jest przyszłością zrównoważonego i dochodowego rolnictwa, zapewniając rolnikom spersonalizowane doradztwo.
Marzec 14, 2023
Rolnictwo regeneracyjnej to sposób na życie w symbiozie z naturą, które w rezultacie niesie za sobą wiele pozytywnych skutków.
Luty 13, 2023
Rolnictwo regeneracyjne to holistyczne i oparte na przyrodzie podejście do rolnictwa, które regeneruje glebę.
Luty 13, 2023
W jaki sposób Meteotrack Agro wykorzystuje najnowsze technologie, aby pomóc rolnikom w produkcji rolnej opartej na zrównoważonych praktykach?
Styczeń 27, 2023
Brak azotu w glebie może prowadzić do słabszego wzrostu roślin, mniejszej ilości liści, a także do niższej jakości i ilości plonów.
Styczeń 23, 2023
Pogodowe raporty historyczne to zestawienie danych pogodowych z przeszłości, które pozwala na rozumienie i przewidywanie warunków pogodowych.
Styczeń 18, 2023
Ceny nawozów mogą mieć znaczący wpływ na rentowność produkcji rolnej - ważne jest, aby rolnicy rozumieli czynniki, które je kształtują.
Styczeń 17, 2023
Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych. MeteoTrack Agro posiada najlepsze źródła danych - w tym także bezpośrednio z Twojego pola!