Czas na siew buraków! W naszym blogu dowiesz się kiedy najlepiej to zrobić.
Przeczytaj artykuł
1659006778458 (1).jpeg
Kacper Łata
9 Nov 2022
Kiedy siać buraki czerwone?
emma-jane-hobden-lFxgx7Snyfw-unsplash.jpg
Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych.
Wypróbuj za darmo!

Kiedy siać buraki czerwone?

 

Buraki ćwikłowe są chętnie uprawiane w Polsce, przede wszystkim ze względu na składniki odżywcze. Są one bogatym źródłem witamin z grupy B oraz witamin C, A, E i K. Zawierają również składniki mineralne takie jak potas, magnez, żelazo, wapń i fosfor oraz sód i cukry. Dzięki temu, burak jest wartościowym warzywem, które pojawia się często na polskich stołach. 

 

Sama uprawa buraka polega na regularnym podlewaniu, dbałości o glebę oraz zachowaniu terminowości i staranności. Aby cieszyć się z dobrych plonów, warto zapoznać się z praktykami, które są stosowane od lat.

 

Wymagania do uprawy buraków czerwonych.

 

Ziemia pod uprawę buraka powinna być dobrze spulchniona oraz posiadać odpowiedni odczyn pH. Burak nie toleruje kwaśnych oraz podmokłych gleb, dlatego uprawa będzie możliwa jedynie na glebach o odczynie obojętnym lub zasadowym, czyli w granicach od 6.0 do 7.0 pH. Warto co kilka miesięcy przeprowadzać badanie gleby, ponieważ jej stan nie jest stały. Ziemia powinna być bogata w mikroelementy, próchnicę, wapń oraz wodę.

 

Kiedy postanowimy uprawiać buraki na glebie kamienistej, musimy liczyć się z tym, że korzenie zostaną poważnie zniekształcone. Burak ćwikłowy potrzebuje temperatury około 8 stopni Celsjusza by wykiełkować, a do wschodów 11 stopni. Optymalna temperatura dla wzrostu roślin waha się w granicach 15 i 18 stopni Celsjusza. Wczesny siew zwiększa wrażliwość roślin na przymrozki, dlatego warto brać warunki atmosferyczne pod uwagę wybierając idealny termin siewu.

 

Decydując się na to, by uprawiać buraki ćwikłowe, musimy się pogodzić z koniecznością przeprowadzania regularnego odchwaszczania. Sam proces najczęściej wykonywany jest w pochmurne dni, gdy ziemia jest wilgotna. Chwasty są bardzo groźne, ponieważ zatrzymują rozwój roślin oraz zwiększają szanse na pojawienie się szkodników takich jak mączniak prawdziwy, rolnice, drutowce, mszyce i pchły burakowe, mątwik burakowy i wielu innych. Sprawne pozbycie się chwastów zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienie tego typu zagrożeń.

 

Jak siać buraki czerwone? Głębokość oraz rozstawa roślin.

 

Gdy planujemy uprawiać buraki pamiętajmy, że nasiona buraków wysiewa się bezpośrednio do gruntu na głębokość od 1,5 cm do 3 cm. Prawidłową głębokość należy obrać samodzielnie, ponieważ zależy ona od rodzaju gleby występującej na polu. Na glebach lekkich siew można wykonywać głębiej, a gdy mamy do czynienia z glebami ciężkimi, to siejemy płycej.

 

Odległość wysiewu jest różna w zależności od tego, do czego zostaną wykorzystane nasze buraki. Warzywa przeznaczone na botwinkę, możemy siać gęściej, a na korzenie zdecydowanie rzadziej. Najczęściej nasiona wysiewa się w rzędach, w odległości od 20 do 40 cm.

 

Zalecany termin siewu buraka czerwonego.

 

Uprawa buraków musi odbywać się w odpowiednim czasie. W Polsce buraki ćwikłowe sieje się w różnych terminach. Nasiona buraków wysiewane w kwietniu pozwalają uzyskać rośliny na zbiór wczesny tzw. pęczkowy (botwina). Z kolei z wysiewu nasion od maja do lipca uzyskujemy rośliny na zbiór letni, a także jesienno-zimowy, kiedy to liczymy na duże korzenie spichrzowe. Warto wtedy wybierać odmiany późne takie jak na przykład Czerwona Kula.

 

Czym nawozić buraki czerwone?

 

Buraki ćwikłowe są bardzo wrażliwe na niedobór niektórych składników mineralnych, takich jak magnez, bor oraz mangan. Ze względu na ich duże zapotrzebowanie pokarmowe, w trakcie uprawy trzeba korzystać z nawozów. Niestety, stosowanie nawozów sztucznych często prowadzi do gromadzenia się toksyn w korzeniach, co wpływa niekorzystnie na ich smak.

 

Buraki czerwone najlepiej rosną na drugi rok po nawozach słomiastych. Do stworzenia takiego nawozu potrzebujemy zwierzęcej gnojowicy. Burak ćwikłowy ma silnie rozwinięty system korzeniowy, przez co buraki nawet w późnym okresie wegetacji są w stanie pobierać poszczególne składniki umieszczone w głębszych warstwach gleby. Należy pamiętać, iż najważniejsze jest nawożenie w początkowych fazach rozwoju. Wówczas stosuje się nawozy organiczne w postaci kompostu, nawozy zielone lub nawozy humusowe.

 

Termin zbiorów buraka ćwikłowego.

 

Buraki ćwikłowe zbiera się w zależności od obrania terminu siewu, które może być wczesny lub późny. Jeżeli zależy nam na zbiorze pęczków buraka ćwikłowego, zbiory zaczynają się już w czerwcu. Gdy nasze buraki mają być przeznaczone bezpośrednio do spożycia, zbiory najwcześniej można zacząć w lipcu do końca sierpnia.

 

Jeśli jednak myślimy o uprawie buraków, które chcemy przeznaczyć na przechowywanie zimowe, wówczas buraka ćwikłowego zbieramy od września do początku października, przed pojawieniem się pierwszych przymrozków, które mogą mieć negatywny wpływ na plon.

 

Podsumowanie

 

Licząc na zdrowe rośliny buraków ćwikłowych trzeba zadbać o kilka ważnych aspektów uprawy tego warzywa, takich jak:

 

  • pełnowartościowa gleba;
  • rzędy oddalone o przynajmniej 20cm;
  • właściwy poziom pH gruntu;
  • nawożenie, które niweluje niedobór boru oraz innych składników;
  • terminowość zależną od rodzaju uprawy;
  • dobieranie odpowiedniej głębokości;
  • odchwaszczanie, aby młode liście mogły się zdrowo i pewnie rozwijać;
  • zapewnianie nasionom odpowiedniej temperatury do kiełkowania (powyżej 8 stopni Celsjusza)

 

Warto siać buraki ćwikłowe, ponieważ sama praca przy nich nie jest bardzo trudna, a warzywa same w sobie są bardzo odżywcze.

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymać powiadomienie, gdy pojawi się nowy wpis na blogu.
Najnowsze wpisy
black-clouds-field.jpg

Kiedy będzie burza? Zabezpiecz się przed jej skutkami!

Burza jest zjawiskiem, które powstaje przez zderzenie dwóch mas powietrza. Prognozy pogody pozwalają nakreślić miejsca, w których mogą być najsilniejsze.

December 5, 2022

women-gardeners-are-fertilizing-onion-garden.jpg

Nawożenie rzepaku ozimego – jak robić to dobrze?

Rzepak ozimy jest rośliną o wysokich zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe, dlatego jego nawożenie jest tak istotne.

December 5, 2022

snowy-field-with-trees-power-lines-winter-day.jpg

Przymrozki – jesienne spadki temperatury nie sprzyjają uprawom

Przymrozki, czyli nagłe spadki temperatury mogą znacznie osłabiać rośliny zarówno wtedy, gdy startuje ich wegetacja

November 28, 2022

high-angle-shot-yellow-freshly-picked-potatoes-field-idaho.jpg

Technika sadzenia ziemniaków - zalecenia i porady

Kiedy sadzić ziemniaki i jak powinno wyglądać sadzenie ziemniaków, aby zwiększyć swoje szanse na wysoki plon?

November 21, 2022

sugar-beet-ge15a778f9_1920.jpg

Siew buraków cukrowych - o czym warto pamiętać?

W przypadku siewu buraka cukrowego, jego prawidłowy rozwój jest zależny od warunków atmosferycznych, temperatury oraz struktury gleby i jej wilgotności.

November 10, 2022

smart-agriculture-iot-with-hand-planting-tree-background.jpg

Rolnictwo regeneratywne - czym jest? Jakie są zasady i cele?

Rolnictwo regeneracyjnej to sposób na życie w symbiozie z naturą, które w rezultacie niesie za sobą wiele pozytywnych skutków.

November 2, 2022

dirt-road-blooming-rape-fields (3).jpg

Uprawa rzepaku krok po kroku

Rzepak jary i ozimy - ich uprawa może wydawać się dość trudna, lecz odpowiednie przygotowanie zagwarantuje pomyślny plon. Dowiedz się, jak to zrobić!

October 7, 2022

tractor-traces-wheat-field-rural-area-cloudy-sky_50.jpeg

Kiedy wapnować?

Dlaczego wapnowanie gleby jest tak ważne? Czy rodzaj wapna ma znaczenie? Na podstawie czego dobierać rodzaj oraz dawkę wapna?

September 21, 2022

farmers-harvest-barley-happily_50.jpeg

Kiedy siać jęczmień ozimy?

Jęczmień ozimy to doskonała pasza dla zwierząt, dużą role odgrywa też w przemyśle spożywczym oraz całym ekosystemie.

September 21, 2022

woman-summer-field-brunette-brown-sweater_50.jpeg

Kiedy siać żyto ozime?

Żyto ozime cechuje się tolerancją na uwarunkowania klimatyczne oraz jakość gleby. Jej odporność sprawiła, że jest jedną z najczęściej wybieranych upraw.

September 21, 2022

golden-wheat-field-with-blue-sky_50.jpeg

Siew zbóż ozimych - jak dobrać optymalne terminy siewu?

Odpowiednio dobrany termin siewu ma ogromne znaczenie, zarówno dla początkowego wzrostu i rozwoju zbóż, jak i dla samego końcowego plonu.

September 21, 2022

MeteoTrack (1).svg
Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych. MeteoTrack Agro posiada najlepsze źródła danych - w tym także bezpośrednio z Twojego pola!

Kontakt

Telefon: +48 664 453 018

Mail: office@getmeteotrack.com

Media społecznościowe

Używamy ciasteczek aby analizować naszą stroną i zapewniać jak najwyższą jakość. Zgadzając się, akceptujesz naszą politykę prywatności. Ustawienia te możesz zmienić w każdym momencie.