Kompleksowy przewodnik po badaniach gleby: wszystko, co musisz wiedzieć na start

Przeczytaj

[1659006778458 (1).jpeg]

Kacper Łata

21 wrz 2022

Kiedy siać pszenicę ozimą?
[handful-wheat-grains-baked-fresh-bread_50.jpeg]

Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych.

Wypróbuj za darmo!

Podczas wysiewu pszenicy ozimej należy pamiętać, że do tej uprawy musimy podchodzić terminowo i starannie, dobierając odpowiedni termin siewu do regionu uprawy, pogody jaka tam występuje oraz typu gleby, która jest dostosowana do odpowiedniej uprawy.

Co warto wiedzieć przed siewem pszenicy ozimej

Optymalny termin siewu pszenicy różni się od siebie w zależności od regionu. 

Sama pszenica ma wiele odmian, dzięki którym rolnicy mogą dobrać najwydajniejszy typ nasion pod swoją uprawę

Najlepiej dobierać odmiany po dokonanym badaniu podwaliny, ponieważ każda roślina ma swoje własne uwarunkowania glebowe. Nie zmienia to faktu, że o glebę trzeba dbać przez cały rok, i aby nie dopuścić do degradacji gleby trzeba zadbać o prawidłową liczbę próchnicy, ilość składników mineralnych oraz pokarmowych.

Pamiętajmy, że wszystkie zalecenia agrotechniczne są ruchome, dlatego nie powinniśmy się ich kurczowo trzymać. Późno zasiana pszenica ozima, w odróżnieniu od żyta ozimego nie zwiększa prawdopodobieństwa występowania chorób, jednakże późniejszy siew zmniejsza mrozoodporność rośliny.

Kiedy rozpoczynają się siewy pszenicy ozimej?

Pszenicę ozimą najlepiej siać do końca września, ponieważ wtedy jest największa szansa na wysokie plony. 

Opóźniony termin siewu automatycznie skraca okres wegetacji jesiennej, przez co rośliny mogą nie być w pełni gotowe na zimę. W sezonie ze sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi zaleca się siać zboża ozime w podanych terminach:

  • Północno zachodnia część Polski zaczyna wysiewać dopiero od 20 września do 5 października.
  • Na zachodzie Polski optymalny termin siewu wyznaczony jest na 25 września do 5 października.
  • Za to w południowo-zachodniej części naszego kraju jest to 25 września do 10 października.
  • Terminy siewu w centrum kraju przypadają na 20 do 30 września.
  • Na północnym wschodzie oraz w rejonie wschodniej Polski normy wysiewu określane są od 15 do 20 września.
  • Optymalny termin dla rejonu południowo wschodniego to 20-30 września.

Jednakże jest to tylko teoria, warunki pogodowe są w ostatnim czasie bardzo zmienne, dlatego powinniśmy dokonać własnej analizy przebiegu pogody oraz dopasować termin siewu pod swój rejon (w czym może pomóc nasza aplikacja - Meteotrack Agro). 

Ważne jest, aby dobrać parametry siewu tak, żeby już na tym etapie kształtować poprawnie strukturę podwaliny.

Gęstość oraz głębokość siewu pszenicy ozimej.

Zakłada się, że gdy zdecydujemy się na późny siew powinniśmy wysiewać trochę więcej, niż standardowo. Jednak, gdy terminy wysiewu rozpoczną się planowo zaleca się dwie normy wysiewu:

  • 300-400 ziaren/m² dla odmiany, która jest silnie krzewiąca.
  • 400-500 ziaren/m² dla odmiany słabo krzewiącej.

Co ciekawe, każdy gatunek zboża oraz każda jej odmiana posiada oryginalną zdolność krzewienia, dlatego pszenicę ozimą możemy siać gęściej niż jęczmień ozimy, czy żyto ozime. Uwzględnienie siły kiełkowania nasion pozwoli obrać nam odpowiednie parametry pod uprawę własną.

Siewy pszenicy ozimej standardowo wynoszą od 2 do 3 cm głębokości, jednak gdy w sezonie jest mała liczba opadów, przy suchej glebie odpowiednia głębokość wynosi do 4 cm.

Jakie istnieją zagrożenia związane z uprawą pszenicy ozimej?

Pszenica ozima jest bardzo delikatna i nie jest aż tak odporna na niewłaściwe uwarunkowania jak np. żyto ozime. Opóźnienie siewu pszenicy spowoduje opóźnienie wzrostu roślin, co poskutkuje o kilkanaście procent niższymi plonami.

Możliwe jest zachorowanie plonów na przeróżne choroby takie, jak np. mączniak prawdziwy, fuzariozy liści, septorioza paskowana liści, rdza brunatna i rdza żółta. W takiej sytuacji wczesny siew jest bardziej podatny na tego typu choroby. Takie choroby często naruszają odpowiedni rozwój siewu.

Jeżeli pragniemy od bezpiecznej uprawy, która jeszcze przed okresem zimowym będzie odpowiednio zakorzeniona oraz elementy kłosa będą mogły bezpiecznie rosnąć, to musimy być w gotowości na sianie w najlepszym terminie dobranym do naszego rejonu.

Dodatkowym problemem może być niedobór składników pokarmowych zawartych w podłożu oraz brak uwilgotnienia gleby. Wpływa to na znacznie słabsze wschody pszenicy. Stan ziemi jest ważny podczas każdej uprawy. Aby uzupełnić brakujące składniki pokarmowe trzeba skupić swoją uwagę na aktywnym odżywianiu kolebki.

Kolejną rzeczą, która nie sprzyja roślinom, to pleśń śniegowa, która wytworzyła się z powodu zbyt dużego zagęszczenia uprawy na polu.

Podsumowanie

Uprawiając pszenice duże znaczenie odgrywa profesjonalnie dobrany termin. Oczywiście każdy rolnik obiera najbardziej korzystne rozwiązanie dla siebie oraz swojego pola. Przed wysiewem zaleca się zorientować jak wyglądała pogoda przez ostatnie tygodnie oraz jakie są rokowania na najbliższe dwa miesiące.

Po ostatnich latach dostrzegamy, że nigdy nie będzie takiej samej pogody. Wysiew pszenicy jest dość specyficzny, ponieważ pszenica nie lubi, gdy jest zbyt ciepło oraz za zimno. Przyjmuje się, że temperatura około 20 stopni Celsjusza to optymalna temperatura potrzebna do kiełkowania nasion.

Jeżeli zastanawiasz się jaka odmiana pszenicy będzie dla Twojego gospodarstwa najlepsza, to odpowiedź jest prosta - wybieraj odmiany, które są najbardziej tolerancyjne na niedostatki w podłożu oraz niefortunną pogodę. Jeśli będziesz zbyt długo zwlekał stracisz przewagę wrześniowego siewu zbóż ozimych, co poskutkuje mniejszymi plonami o około 10-15%.

Pamiętajmy również o odpowiednim zagęszczeniu roślin. Odmianę silnie krzewiącą się, siejemy rzadziej, a odmiany słabo krzewiące w większym zagęszczeniu. W całym kraju siew pszenicy rozpoczyna się we wrześniu a kończy w pierwszym tygodniu października.

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymać powiadomienie, gdy pojawi się nowy wpis na blogu.

Najnowsze wpisy
[ab88081a-d4b7-4870-87f9-b843689ad7a9.png]

Pomiar wilgotności gleby - czy jest istotny?

Odkryj, jak precyzyjnie mierzyć wilgotność gleby. Dowiedz się, jak tester wilgotności pomaga w optymalizacji podlewania i oszczędności wody.

Lipiec 21, 2023

[ef4eab4a-3aae-4e94-9282-fbffdbc63367.png]

Jak podnieść ph gleby?

Zrozum jak odczyn pH wpływa na zdrowy wzrost roślin. Dowiedz się jak sprawdzić, podnieść pH gleby i jakie nawozy wybrać.

Lipiec 21, 2023

[aa830a18-7b80-4d74-85f7-a2bfb407d1e0.png]

Jak obniżyć pH gleby?

Zdrowy rozwój roślin zależy od pH gleby. Dowiedz się, jak obniżyć pH gleby, korzystając z różnych metod.

Lipiec 21, 2023

[cbe9c091-1253-47f2-ba58-565f579786fd.png]

Jak sprawdzić ph gleby?

Dowiedz się, jak samodzielnie sprawdzić pH gleby oraz jak interpretować wyniki. Poznaj różne metody pomiaru.

Lipiec 21, 2023

[8415b942-cd5b-4d58-b581-f6b700d277b9.png]

Wilgotność gleby - najważniejsze informacje

Czym jest wskaźnik wilgotności gleby? Od czego zależy wilgotność gleby?

Lipiec 21, 2023

[Frame 3642 (22).png]

Rewolucja w rolnictwie dzięki Sztucznej Inteligencji: poznaj moc asystenta rolnictwa regeneracyjnego Wheatty (powered by Meteotrack Agro)

Wheatty jest przyszłością zrównoważonego i dochodowego rolnictwa, zapewniając rolnikom spersonalizowane doradztwo.

Marzec 14, 2023

[peter-kleinau-oP_xD70TpsI-unsplash.jpg]

Rolnictwo regeneratywne (regeneracyjne): klucz do poprawy stanu gleby i plonów

Rolnictwo regeneracyjne to holistyczne i oparte na przyrodzie podejście do rolnictwa, które regeneruje glebę.

Luty 13, 2023

[smart-agriculture-iot-with-hand-planting-tree-background.jpg]

Rolnictwo regeneratywne - czym jest? Jakie są zasady i cele?

Rolnictwo regeneracyjnej to sposób na życie w symbiozie z naturą, które w rezultacie niesie za sobą wiele pozytywnych skutków.

Luty 13, 2023

[environmental-conservation-garden-children (1).jpeg]

Meteotrack Agro: Jak pomagamy w realizacji celów ONZ dotyczących zrównoważonego rozwoju - od walki z głodem po ochronę środowiska

W jaki sposób Meteotrack Agro wykorzystuje najnowsze technologie, aby pomóc rolnikom w produkcji rolnej opartej na zrównoważonych praktykach?

Styczeń 27, 2023

[women-farmers-are-researching-soil.jpeg]

Jak przygotować glebę na wiosenne nawożenie azotem

Brak azotu w glebie może prowadzić do słabszego wzrostu roślin, mniejszej ilości liści, a także do niższej jakości i ilości plonów.

Styczeń 23, 2023

[Frame 3642.png]

Jak pogodowe raporty historyczne mogą pomóc Ci zwiększyć plony i zyski - przewodnik dla rolników

Pogodowe raporty historyczne to zestawienie danych pogodowych z przeszłości, które pozwala na rozumienie i przewidywanie warunków pogodowych.

Styczeń 18, 2023

[sean-foster-WOJazEMoUKQ-unsplash.jpg]

Ceny nawozów

Ceny nawozów mogą mieć znaczący wpływ na rentowność produkcji rolnej - ważne jest, aby rolnicy rozumieli czynniki, które je kształtują.

Styczeń 17, 2023

[logo]

Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych. MeteoTrack Agro posiada najlepsze źródła danych - w tym także bezpośrednio z Twojego pola!

Kontakt

Telefon: +48 664 453 018

Mail: office@getmeteotrack.com

Media społecznościowe

[facebook.svg]
[linkedin.svg]