Kompleksowy przewodnik po badaniach gleby: wszystko, co musisz wiedzieć na start

Przeczytaj

[208_PB_188722_B_96dae7f2f2.png]

Grzegorz Słota

1 gru 2022

Kiedy spadnie śnieg 2023
[snow-greenfield.jpg]

Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych.

Wypróbuj za darmo!

Kiedy dni stają się coraz to krótsze, wiele osób zaczyna zastanawiać się, kiedy spadnie śnieg. Spora część nie tylko na bieżąco śledzi prognozy pogody, ale również szuka konkretnych informacji o przemieszczających się frontach atmosferycznych, które zwiastować mogłyby wczesne przyjście zimy.

Choć synoptycy IMGW przygotowują wstępne modele, które dają obraz sytuacji meteorologicznej w kolejnych tygodniach i miesiącach, na których z powodzeniem można bazować, pierwsze opady śniegu budzą zainteresowanie nie tylko dzieci.

Czy będzie śnieg w tym roku?

To, jakich warunków spodziewać należy się w najbliższych tygodniach, cieszy się zainteresowaniem wielu ludzi. Biorąc pod uwagę ostatnie lata, zimą powinniśmy spodziewać się raczej deszczu, a ich suma opadów powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Co do temperatury, tu również nikt z nas nie spodziewa się zaskoczeń, szczególnie po dość ciepłej, długiej jesieni.

Przewidywania te bardzo często znajdują potwierdzenie w ośrodkach meteorologicznych. Tworząc prognozę pogody, otwarcie mówi się, że norma średniej temperatury powietrza utrzymywać będzie się w całym kraju. Zdaniem meteorologów temperatury poniżej normy spodziewać można się wysoko w górach. Najniższych wartości, a tym samym opadów śniegu oczekiwać można więc na Podhalu. Na drugim biegunie temperatur znajduje się Wrocław, w którym także suma opadów bardzo często jest poniżej normy.

Długoterminowa prognoza pogody na zimę 2022

Długoterminowa prognoza pogody przygotowywana jest nie tylko na najbliższy tydzień czy dwa, ale bardzo często obejmuje ona przewidywania dotyczące zbliżającej się pory roku. Niejednokrotnie więc mamy do czynienia z sytuacją, kiedy to już na przełomie września i października pojawiają się pierwsze prognozy dotyczące tego, kiedy spadnie śnieg.

Pogoda długoterminowa przygotowana przez Meteotrack Agro nie przewiduje odchyleń od normy wieloletniej. Co to oznacza? Zimą 2023 roku nie zaskoczą nas ani ponadprzeciętne opady śniegu, ani tym bardziej ekstremalne temperatury.

Kiedy spadnie śnieg? - Prognoza pogody na nadchodzące miesiące

Zwykle opadów synoptycy spodziewają się już w listopadzie. Tak jest i w tym roku. Nie są to jednak ani obfite, ani długo utrzymujące się opady deszczu i śniegu. Na podstawie normy wieloletniej przyjmowanej śniegu należy spodziewać się na przełomie roku. Po zimowym epizodzie w listopadzie, co prawda można liczyć na opady deszczu czy deszczu ze śniegiem jednak początek zimy będzie dość łagodny na przeważającym obszarze Polski.

Synoptycy IMGW nie ukrywają, że podobnie jak w poprzednich latach, należy spodziewać się wzmożonych opadów głównie z niżami, które utrzymywać będą się zazwyczaj przez kilka czy kilkanaście dni. Wtedy to właśnie oczekuje się temperatur poniżej normy, jednak wraz z przemijającym frontem, wkraczać będzie ocieplenie. Choć tej zimy suma opadów nie będzie odbiegać od normy, znacznie częściej do czynienia będziemy mieli ze śniegiem niż z deszczem.

Kiedy atak zimy 2023?

Atak zimy nie będzie jednorazowym epizodem. Wszystko wskazuje na to, że musimy liczyć się z naprzemiennymi okresami ciepła i zimna. Kiedy zimne masy powietrza wkroczą nad Polskę należy spodziewać się zarówno wzmożonych opadów śniegu jak i temperatury poniżej średniej. Na najsilniejsze opady liczyć powinni mieszkańcy całej południowej granicy Polski. Znacznie niższa pokrywa śnieżna pojawi się na zachodzie kraju.

Intensywne opady śniegu powodować mogą nie tylko zawieje i zamiecie śnieżne, ale również sprawią, że warunki pogodowe będą znacznie trudniejsze, niż miało to miejsce w poprzednich latach. Choć widok śniegu za oknem zimą nikogo nie powinien dziwić, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

Pogoda na zimę - od czego zależy?

To, że fronty atmosferyczne niosą za sobą zmiany pogody, jest rzeczą oczywistą. Warto jednak przyjrzeć się, co tak właściwie jest odpowiedzialne za tworzenie się takich, a nie innych frontów i od czego zależy temperatura i ilość opadów w poszczególnych porach roku.

Oglądając prognozę pogody, dostajemy gotowe informacje, które w rzeczywistości opierają się o modele numeryczne. Te z kolei tworzone są na podstawie wieloletnich obserwacji, a także kształtowanie się wiru polarnego. To właśnie jego cykliczny proces tworzenia się w dużej mierze odpowiada za to, jaka będzie pogoda zimą. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w oparciu o obserwację tego czy wir wzmacnia się, czy też pozostaje słaby, jest w stanie przewidzieć pogodę na najbliższe tygodnie i miesiące dla kraju.

Zima 2023, na tle innych lat

Czy zima znów zaskoczy drogowców? A może grozi nam susza? Wbrew pozorom suma opadów i temperatury podczas okresu wegetacji mają ogromny wpływ nie tylko na zbiory w kolejnych latach, ale również zwiększają powierzchniową retencję wody, regulujący tym samym zmiany klimatyczne, które zachodzą nieubłaganie.

Pierwsze przewidywania odnośnie zimy 2023 wydają się być dość optymistyczne, zarówno dla jej fanów, jak i osób, które zdecydowanie wolą cieplejsze pory roku. Zima 2023 względem opadów nie będzie odbiegać od norm z poprzednich lat. Norma średniej temperatury powietrza również nie powinna różnić się od tej sprzed roku czy dwóch. Jednak miłośnicy białego puchu w tym roku mogą spać spokojnie. Długoterminowa prognoza pogody daje nadzieję na śnieg już w grudniu, który najprawdopodobniej utrzyma się aż do świąt. Z podobną sytuacją będziemy mieć do czynienia po nowym roku, kiedy to okresy zimowe przeplatać będą się z ociepleniami.

Jak przygotować się do zimy 2023?

Warunki pogodowe tej zimy będą korzystne zarówno dla fanów zimowego szaleństwa jak i rolników uprawiających ziemię, dla których śnieg jest niezwykle istotny. Pod białą pierzynką rośliny znacznie lepiej chronione są przed przemarznięciem korzeni i pędów. Mimo to warto posiadając ogród warto przygotować się do zimy przed nadejściem pierwszych przymrozków. Okrycie drzew owocowych i krzewów pozwoli uniknąć negatywnych skutków niskich temperatur i z pewnością zaprocentuje w kolejnym roku.

Zastanawiasz się, jaka będzie tegoroczna zima? Chcesz na bieżąco śledzić radary pogodowe, aby wiedzieć kiedy i gdzie spadnie śnieg. Skorzystaj z naszej platformy Meteotrack, która umożliwi Ci jak najlepsze przygotowanie się do zbliżającej się zimy.

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymać powiadomienie, gdy pojawi się nowy wpis na blogu.

Najnowsze wpisy
[ab88081a-d4b7-4870-87f9-b843689ad7a9.png]

Pomiar wilgotności gleby - czy jest istotny?

Odkryj, jak precyzyjnie mierzyć wilgotność gleby. Dowiedz się, jak tester wilgotności pomaga w optymalizacji podlewania i oszczędności wody.

Lipiec 21, 2023

[ef4eab4a-3aae-4e94-9282-fbffdbc63367.png]

Jak podnieść ph gleby?

Zrozum jak odczyn pH wpływa na zdrowy wzrost roślin. Dowiedz się jak sprawdzić, podnieść pH gleby i jakie nawozy wybrać.

Lipiec 21, 2023

[aa830a18-7b80-4d74-85f7-a2bfb407d1e0.png]

Jak obniżyć pH gleby?

Zdrowy rozwój roślin zależy od pH gleby. Dowiedz się, jak obniżyć pH gleby, korzystając z różnych metod.

Lipiec 21, 2023

[cbe9c091-1253-47f2-ba58-565f579786fd.png]

Jak sprawdzić ph gleby?

Dowiedz się, jak samodzielnie sprawdzić pH gleby oraz jak interpretować wyniki. Poznaj różne metody pomiaru.

Lipiec 21, 2023

[8415b942-cd5b-4d58-b581-f6b700d277b9.png]

Wilgotność gleby - najważniejsze informacje

Czym jest wskaźnik wilgotności gleby? Od czego zależy wilgotność gleby?

Lipiec 21, 2023

[Frame 3642 (22).png]

Rewolucja w rolnictwie dzięki Sztucznej Inteligencji: poznaj moc asystenta rolnictwa regeneracyjnego Wheatty (powered by Meteotrack Agro)

Wheatty jest przyszłością zrównoważonego i dochodowego rolnictwa, zapewniając rolnikom spersonalizowane doradztwo.

Marzec 14, 2023

[smart-agriculture-iot-with-hand-planting-tree-background.jpg]

Rolnictwo regeneratywne - czym jest? Jakie są zasady i cele?

Rolnictwo regeneracyjnej to sposób na życie w symbiozie z naturą, które w rezultacie niesie za sobą wiele pozytywnych skutków.

Luty 13, 2023

[peter-kleinau-oP_xD70TpsI-unsplash.jpg]

Rolnictwo regeneratywne (regeneracyjne): klucz do poprawy stanu gleby i plonów

Rolnictwo regeneracyjne to holistyczne i oparte na przyrodzie podejście do rolnictwa, które regeneruje glebę.

Luty 13, 2023

[environmental-conservation-garden-children (1).jpeg]

Meteotrack Agro: Jak pomagamy w realizacji celów ONZ dotyczących zrównoważonego rozwoju - od walki z głodem po ochronę środowiska

W jaki sposób Meteotrack Agro wykorzystuje najnowsze technologie, aby pomóc rolnikom w produkcji rolnej opartej na zrównoważonych praktykach?

Styczeń 27, 2023

[women-farmers-are-researching-soil.jpeg]

Jak przygotować glebę na wiosenne nawożenie azotem

Brak azotu w glebie może prowadzić do słabszego wzrostu roślin, mniejszej ilości liści, a także do niższej jakości i ilości plonów.

Styczeń 23, 2023

[Frame 3642.png]

Jak pogodowe raporty historyczne mogą pomóc Ci zwiększyć plony i zyski - przewodnik dla rolników

Pogodowe raporty historyczne to zestawienie danych pogodowych z przeszłości, które pozwala na rozumienie i przewidywanie warunków pogodowych.

Styczeń 18, 2023

[sean-foster-WOJazEMoUKQ-unsplash.jpg]

Ceny nawozów

Ceny nawozów mogą mieć znaczący wpływ na rentowność produkcji rolnej - ważne jest, aby rolnicy rozumieli czynniki, które je kształtują.

Styczeń 17, 2023

[logo]

Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych. MeteoTrack Agro posiada najlepsze źródła danych - w tym także bezpośrednio z Twojego pola!

Kontakt

Telefon: +48 664 453 018

Mail: office@getmeteotrack.com

Media społecznościowe

[facebook.svg]
[linkedin.svg]