Kompleksowy przewodnik po badaniach gleby: wszystko, co musisz wiedzieć na start

Przeczytaj

[1622640908786_5688afad4b.jpeg]

Kamil Cupiał

16 sty 2023

Indeks wegetacji (NDVI) - co to i dlaczego jest tak ważny?
[Frame 1357 (1).png]

Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych.

Wypróbuj za darmo!

Indeks wegetacji (NDVI) - co to i dlaczego jest tak ważny?


 

Indeks wegetacji NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) jest narzędziem niezwykle ważnym dla rolników, pozwalającym na monitorowanie plonów oraz wykrywanie problemów związanych z niedoborem wody czy chorobami roślin. Dzięki danym pochodzącym z satelitarnej obserwacji Ziemi, rolnicy mogą uzyskać szybki i dokładny obraz stanu roślinności na swoich uprawach.


 

NDVI pozwala na określenie, które rośliny są w dobrym stanie, a które potrzebują natychmiastowej interwencji. Dzięki temu rolnicy mogą bardziej skutecznie zarządzać swoimi uprawami, optymalizując nawożenie, nawadnianie i podejmując odpowiednie działania zapobiegawcze. W artykule omówimy, jak działa indeks NDVI, jakie informacje pozwala uzyskać oraz jakie korzyści może przynieść rolnikom.


 

Co to jest indeks wegetacji NDVI, jakie informacje pozwala uzyskać i jakie są korzyści dla rolników?


 

Indeks wegetacji NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) jest narzędziem, które pozwala na określenie stanu roślinności na polu. Jest to jeden z najważniejszych i najczęściej stosowanych indeksów, który jest wykorzystywany przez rolników do monitorowania i prognozowania plonów oraz wykrywania problemów związanych z niedoborem wody czy chorobami roślin.


 

NDVI jest oparty na danych pochodzących z satelitarnej obserwacji Ziemi. Wartość indeksu jest wyznaczana na podstawie różnicy pomiędzy światłem widzialnym o długości fali NIR (Near Infrared) a światłem widzialnym o długości fali rozproszonej. Rośliny absorbują dużo światła NIR i rozpraszają mało światła widzialnego, co pozwala na określenie ich stanu zdrowia.


 

Dzięki NDVI rolnicy mogą uzyskać szybki i dokładny obraz stanu roślinności na swoich uprawach. Pozwala to na określenie, które rośliny są w dobrym stanie, a które potrzebują natychmiastowej interwencji. Dzięki temu rolnicy mogą bardziej skutecznie zarządzać swoimi uprawami, optymalizując nawożenie, nawadnianie i podejmując odpowiednie działania zapobiegawcze.


 

Korzyści płynące z stosowania indeksu NDVI to przede wszystkim:

 • Monitorowanie i prognozowanie plonów: NDVI pozwala na bieżące monitorowanie stanu roślinności na uprawach, co pozwala na prognozowanie przyszłych plonów. Dzięki temu rolnicy mogą lepiej planować swoje działania oraz przygotować się na ewentualne niedobory.
   
 • Wykrywanie problemów związanych z niedoborem wody i chorobami roślin: NDVI pozwala na szybkie wykrycie problemów związanych z niedoborem wody czy chorobami roślin. Dzięki temu rolnicy mogą szybko zareagować i podjąć odpowiednie działania naprawcze.
   
 • Optymalizacja nawożenia i nawadniania: NDVI pozwala na określenie, które rośliny potrzebują więcej nawozów czy wody. Dzięki temu rolnicy mogą lepiej zarządzać swoimi zasobami i uniknąć marnotrawstwa.
   
 • Działania zapobiegawcze: NDVI pozwala na wczesne wykrycie problemów, co pozwala na podjęcie odpowiednich działań zapobiegawczych. Dzięki temu rolnicy mogą zminimalizować ryzyko strat oraz zwiększyć swoje zyski.
   
 • Oszczędność czasu i pieniędzy: NDVI pozwala na bieżące monitorowanie stanu roślinności bez konieczności przemieszczania się po polu. Dzięki temu rolnicy mogą oszczędzić czas i pieniądze, które mogliby przeznaczyć na inne działania.
   

Jak działa indeks NDVI
 

Aby zrozumieć, jak działa indeks NDVI, należy wiedzieć, jakie dane są wykorzystywane oraz jakie parametry są brane pod uwagę.

Indeks NDVI jest oparty na danych pochodzących z satelitarnej obserwacji Ziemi. Satelity wykonują zdjęcia powierzchni Ziemi w różnych długościach fal światła. Dwa z nich są szczególnie ważne dla NDVI: światło widzialne o długości fali rozproszonej (VIS) i światło widzialne o długości fali NIR (Near Infrared).
 

Rośliny absorbują dużo światła NIR i rozpraszają mało światła widzialnego. Dlatego też, im więcej światła NIR jest absorbowane przez rośliny, tym więcej chlorofilu jest obecne, a tym samym rośliny są bardziej zdrowe. Natomiast, im mniej światła NIR jest absorbowane, tym mniej chlorofilu jest obecne, a rośliny są mniej zdrowe.

Wartość indeksu NDVI jest wyznaczana na podstawie różnicy pomiędzy światłem widzialnym o długości fali NIR a światłem widzialnym o długości fali rozproszonej. Formuła matematyczna NDVI wygląda następująco:

NDVI = (NIR - VIS) / (NIR + VIS)
 

Wartości indeksu NDVI zawierają się w zakresie od -1 do 1. Wartości bliskie 1 oznaczają, że roślinność jest bardzo zdrowa, wartości bliskie 0 oznaczają, że roślinność jest słaba, a wartości ujemne oznaczają brak roślinności.

Rolnicy mogą interpretować wyniki indeksu NDVI, aby ustalić, które obszary upraw są najlepsze oraz które wymagają uwagi.


 

Przykłady zastosowania w różnych rodzajach upraw
 

Jeśli jesteś rolnikiem i chcesz poprawić swoje plony oraz zwiększyć swoje zyski, to zachęcamy Cię do wypróbowania modułu NDVI w aplikacji Meteotrack Agro. Ten moduł pozwala na bieżące monitorowanie stanu roślinności na Twoich polach uprawnych, co pozwala na prognozowanie plonów oraz wykrywanie problemów związanych z niedoborem wody czy chorobami roślin.
 

Nie czekaj, już dziś zarejestruj się na naszej aplikacji i przekonaj się, jak wiele korzyści może przynieść Ci stosowanie indeksu NDVI. Nie zwlekaj, już dziś skorzystaj z niej i zacznij poprawiać swoje plony i zwiększać swoje zyski!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymać powiadomienie, gdy pojawi się nowy wpis na blogu.

Najnowsze wpisy
[ab88081a-d4b7-4870-87f9-b843689ad7a9.png]

Pomiar wilgotności gleby - czy jest istotny?

Odkryj, jak precyzyjnie mierzyć wilgotność gleby. Dowiedz się, jak tester wilgotności pomaga w optymalizacji podlewania i oszczędności wody.

Lipiec 21, 2023

[ef4eab4a-3aae-4e94-9282-fbffdbc63367.png]

Jak podnieść ph gleby?

Zrozum jak odczyn pH wpływa na zdrowy wzrost roślin. Dowiedz się jak sprawdzić, podnieść pH gleby i jakie nawozy wybrać.

Lipiec 21, 2023

[aa830a18-7b80-4d74-85f7-a2bfb407d1e0.png]

Jak obniżyć pH gleby?

Zdrowy rozwój roślin zależy od pH gleby. Dowiedz się, jak obniżyć pH gleby, korzystając z różnych metod.

Lipiec 21, 2023

[cbe9c091-1253-47f2-ba58-565f579786fd.png]

Jak sprawdzić ph gleby?

Dowiedz się, jak samodzielnie sprawdzić pH gleby oraz jak interpretować wyniki. Poznaj różne metody pomiaru.

Lipiec 21, 2023

[8415b942-cd5b-4d58-b581-f6b700d277b9.png]

Wilgotność gleby - najważniejsze informacje

Czym jest wskaźnik wilgotności gleby? Od czego zależy wilgotność gleby?

Lipiec 21, 2023

[Frame 3642 (22).png]

Rewolucja w rolnictwie dzięki Sztucznej Inteligencji: poznaj moc asystenta rolnictwa regeneracyjnego Wheatty (powered by Meteotrack Agro)

Wheatty jest przyszłością zrównoważonego i dochodowego rolnictwa, zapewniając rolnikom spersonalizowane doradztwo.

Marzec 14, 2023

[peter-kleinau-oP_xD70TpsI-unsplash.jpg]

Rolnictwo regeneratywne (regeneracyjne): klucz do poprawy stanu gleby i plonów

Rolnictwo regeneracyjne to holistyczne i oparte na przyrodzie podejście do rolnictwa, które regeneruje glebę.

Luty 13, 2023

[smart-agriculture-iot-with-hand-planting-tree-background.jpg]

Rolnictwo regeneratywne - czym jest? Jakie są zasady i cele?

Rolnictwo regeneracyjnej to sposób na życie w symbiozie z naturą, które w rezultacie niesie za sobą wiele pozytywnych skutków.

Luty 13, 2023

[environmental-conservation-garden-children (1).jpeg]

Meteotrack Agro: Jak pomagamy w realizacji celów ONZ dotyczących zrównoważonego rozwoju - od walki z głodem po ochronę środowiska

W jaki sposób Meteotrack Agro wykorzystuje najnowsze technologie, aby pomóc rolnikom w produkcji rolnej opartej na zrównoważonych praktykach?

Styczeń 27, 2023

[women-farmers-are-researching-soil.jpeg]

Jak przygotować glebę na wiosenne nawożenie azotem

Brak azotu w glebie może prowadzić do słabszego wzrostu roślin, mniejszej ilości liści, a także do niższej jakości i ilości plonów.

Styczeń 23, 2023

[Frame 3642.png]

Jak pogodowe raporty historyczne mogą pomóc Ci zwiększyć plony i zyski - przewodnik dla rolników

Pogodowe raporty historyczne to zestawienie danych pogodowych z przeszłości, które pozwala na rozumienie i przewidywanie warunków pogodowych.

Styczeń 18, 2023

[sean-foster-WOJazEMoUKQ-unsplash.jpg]

Ceny nawozów

Ceny nawozów mogą mieć znaczący wpływ na rentowność produkcji rolnej - ważne jest, aby rolnicy rozumieli czynniki, które je kształtują.

Styczeń 17, 2023

[logo]

Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych. MeteoTrack Agro posiada najlepsze źródła danych - w tym także bezpośrednio z Twojego pola!

Kontakt

Telefon: +48 664 453 018

Mail: office@getmeteotrack.com

Media społecznościowe

[facebook.svg]
[linkedin.svg]