Kompleksowy przewodnik po badaniach gleby: wszystko, co musisz wiedzieć na start

Przeczytaj

[208_PB_188722_B_96dae7f2f2.png]

Grzegorz Słota

28 lis 2022

Przymrozki – jesienne spadki temperatury nie sprzyjają uprawom
[snowy-field-with-trees-power-lines-winter-day.jpg]

Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych.

Wypróbuj za darmo!

Jesienne spadki temperatury nie są obojętne dla roślin uprawnych, nic więc dziwnego, że przed nadejściem zimy na polach bywa nerwowo. Aby zdążyć ze wszystkimi niezbędnymi zabiegami, warto wiedzieć, kiedy i gdzie spodziewane są przymrozki, a spadek temperatury będzie dla roślin wyjątkowo odczuwalny. 

O tym, że przymrozki są wyjątkowo niebezpieczne dla roślin uprawnych, doskonale wiedzą zarówno rolnicy, jak i sadownicy. Nawet właściciele działek i przydomowych ogródków dostrzegają negatywne skutki nocnych przymrozków.

Nagłe spadki temperatury, które utrzymują się przez dłuższy czas, mogą znacznie osłabiać rośliny zarówno przed sezonem zimowym, jak i wiosną, gdy startuje ich wegetacja.

Jesienne przymrozki są wyjątkowo szkodliwe dla ozimin, które są w początkowej fazie wzrostu i wymagają dodatkowych zabiegów wzmacniających przed sezonem zimowym. Zabiegi przeprowadzone we właściwym terminie dostarczają roślinom niezbędnych mikroelementów i zwiększają odporność zarówno na niską temperaturę, jak i na jej spore wahania.

Wiedząc, kiedy będą w Polsce przymrozki, można zaplanować większość zabiegów tak, by wyrobić się zanim temperatura spadnie poniżej zera.

Warto wykorzystywać każde okienko pogodowe, gdy temperatura maksymalna w ciągu dnia pozwala na przeprowadzenie niezbędnych zabiegów. 

Kiedy i gdzie są przymrozki w Polsce?

Przymrozki definiowane są jako spadki temperatury powietrza przy gruncie poniżej zera stopni, podczas gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się na poziomie dodatnim. Największe ryzyko pojawienia się przymrozków jest wiosną i jesienią, a więc w wyjątkowo newralgicznym czasie dla roślin – na początku lub na końcu okresu wegetacyjnego. 

Przymrozki w naszych warunkach klimatycznych pojawiają się każdej wiosny i jesieni, na terenie całego raju, choć z różną intensywnością. Najniższe temperatury notowane są zwykle na północnym wschodzie, podczas gdy w innych regionach kraju bywa nieco cieplej. Częstotliwość występowania przymrozków też bywa różna – czasem poranne przymrozki pojawiają się kilka, a czasem kilkanaście razy. Im ich więcej, tym więcej szkód i strat mogą spowodować w roślinach uprawnych.

Warto wiedzieć, gdzie są przymrozki
 

Wielu rolników przed zimą walczy z czasem, aby wyrobić się z najważniejszymi zabiegami polowymi, zanim pojawi się pierwszy gwałtowny spadek temperatury. Zimne powietrze i nocne przymrozki to pierwsze zwiastuny nadchodzącej zimy, które mogą pojawiać się już pod koniec września.

Standardowo najchłodniej jest na północnym wschodzie Polski, gdzie przymrozki pojawiają się zdecydowanie wcześniej niż na południowym zachodzie. Tymczasem w tym pierwszym regionie żniwa odbywają się później, a co za tym idzie – rolnicy mają mniej czasu przed nadejściem zimy.

Kiedy nocne przymrozki osłabiają rośliny

Gdy rośliny są w początkowej fazie wzrostu, a temperatura powietrza spada poniżej zera, może nadmiernie je osłabiać, przez co w pogorszonej kondycji wejdą w sezon zimowy i na wiosnę będą dużo słabsze. Przymrozki wiosenne również nie są korzystne, nawet dla tych roślin, które dobrze przetrwają zimę. Powodują bowiem spore zaburzenia fizjologiczne i stres roślin, co sprawia, że sporo nakładów energetycznych w roślinach idzie na regenerację.

A to w oczywisty sposób wiąże się ze słabszymi i mniejszymi plonami. 

Wiosenne przymrozki a zimowe mrozy

Co ciekawe, pojawiające się jesienią i wiosną przymrozki są dużo bardziej szkodliwe niż występujące zimą mrozy. Przede wszystkim dlatego, że w tym czasie rośliny nie są okryte pokrywą śnieżną. A po drugie – w okresach, gdy masowo występują przymrozki, mają miejsce duże wahania temperatur.

W ciągu dnia jest cieplejsze powietrze i wyższe temperatury, a nocami przy gruncie temperatura spada poniżej zera. Takie dobowe różnice są wyjątkowo niekorzystne i w krótkim czasie mogą spowodować sporo szkód rolniczych i sadowniczych. 

Przymrozki nie są co prawda do uniknięcia, ale niskie temperatury można przewidzieć. Przy dobrym planowaniu jest więc szansa na jesienne przeprowadzenie zabiegów wzmacniających, dzięki którym spadki temperatury i nawet długotrwałe przymrozki nie będą nadmiernie osłabiały roślin uprawnych. 

Czy będą jeszcze przymrozki 2022?

O tym, czy spodziewane są przymrozki, można wiedzieć ze sporym wyprzedzeniem. Nasza aplikacja, Meteotrack Agro systematycznie publikuje ostrzeżenia dla konkretnych regionów, dotyczące zarówno niskich temperatur, jak i innych trudnych warunków pogodowych. Można więc na wiele dni wcześniej wiedzieć, kiedy są prognozowane przymrozki, spadki temperatury czy wyjątkowo zimne powietrze

W tym roku przymrozki pojawiły się już wcześniej bądź później na terenie całego kraju, a temperatury powietrza nadal utrzymują się na niskim poziomie. Nie wszyscy jednak skończyli prace polowe i niezbędne przed zimą zabiegi. Jest jednak szansa, że w najbliższym czasie pojawią się lokalne ocieplenia i w niektórych regionach temperatura wzrośnie na tyle, że będzie możliwość wykonania jeszcze wzmacniających oprysków na polach.

Sprawdź, czy spodziewane są przymrozki

Podobnie jak co roku zima zaskakuje drogowców i kierowców, tak i przymrozki potrafią sporo namieszać w rolniczych planach i pracach na polu. Co prawda nie da się ani uniknąć przymrozków, ani ich negatywnych skutków, można natomiast ograniczyć ryzyko osłabienia roślin.

Rolnicy, którzy śledzą Meteotrack Agro, sprawdzają prognozę długoterminową i przydatne linki pogodowe, są w stanie lepiej zaplanować prace polowe, szybciej wykonać niezbędne zabiegi i w ten sposób ograniczyć straty powodowane przez przymrozki i spadki temperatury. Sprawdzona prognoza pogody jest najlepszym sprzymierzeńcem rolnika nie tylko w sezonie, gdy pojawiają się przymrozki, ale również w innych okresach roku. Nie ma bowiem drugiego zawodu tak ściśle związanego i uzależnionego od warunków pogodowych. 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymać powiadomienie, gdy pojawi się nowy wpis na blogu.

Najnowsze wpisy
[ab88081a-d4b7-4870-87f9-b843689ad7a9.png]

Pomiar wilgotności gleby - czy jest istotny?

Odkryj, jak precyzyjnie mierzyć wilgotność gleby. Dowiedz się, jak tester wilgotności pomaga w optymalizacji podlewania i oszczędności wody.

Lipiec 21, 2023

[ef4eab4a-3aae-4e94-9282-fbffdbc63367.png]

Jak podnieść ph gleby?

Zrozum jak odczyn pH wpływa na zdrowy wzrost roślin. Dowiedz się jak sprawdzić, podnieść pH gleby i jakie nawozy wybrać.

Lipiec 21, 2023

[aa830a18-7b80-4d74-85f7-a2bfb407d1e0.png]

Jak obniżyć pH gleby?

Zdrowy rozwój roślin zależy od pH gleby. Dowiedz się, jak obniżyć pH gleby, korzystając z różnych metod.

Lipiec 21, 2023

[cbe9c091-1253-47f2-ba58-565f579786fd.png]

Jak sprawdzić ph gleby?

Dowiedz się, jak samodzielnie sprawdzić pH gleby oraz jak interpretować wyniki. Poznaj różne metody pomiaru.

Lipiec 21, 2023

[8415b942-cd5b-4d58-b581-f6b700d277b9.png]

Wilgotność gleby - najważniejsze informacje

Czym jest wskaźnik wilgotności gleby? Od czego zależy wilgotność gleby?

Lipiec 21, 2023

[Frame 3642 (22).png]

Rewolucja w rolnictwie dzięki Sztucznej Inteligencji: poznaj moc asystenta rolnictwa regeneracyjnego Wheatty (powered by Meteotrack Agro)

Wheatty jest przyszłością zrównoważonego i dochodowego rolnictwa, zapewniając rolnikom spersonalizowane doradztwo.

Marzec 14, 2023

[peter-kleinau-oP_xD70TpsI-unsplash.jpg]

Rolnictwo regeneratywne (regeneracyjne): klucz do poprawy stanu gleby i plonów

Rolnictwo regeneracyjne to holistyczne i oparte na przyrodzie podejście do rolnictwa, które regeneruje glebę.

Luty 13, 2023

[smart-agriculture-iot-with-hand-planting-tree-background.jpg]

Rolnictwo regeneratywne - czym jest? Jakie są zasady i cele?

Rolnictwo regeneracyjnej to sposób na życie w symbiozie z naturą, które w rezultacie niesie za sobą wiele pozytywnych skutków.

Luty 13, 2023

[environmental-conservation-garden-children (1).jpeg]

Meteotrack Agro: Jak pomagamy w realizacji celów ONZ dotyczących zrównoważonego rozwoju - od walki z głodem po ochronę środowiska

W jaki sposób Meteotrack Agro wykorzystuje najnowsze technologie, aby pomóc rolnikom w produkcji rolnej opartej na zrównoważonych praktykach?

Styczeń 27, 2023

[women-farmers-are-researching-soil.jpeg]

Jak przygotować glebę na wiosenne nawożenie azotem

Brak azotu w glebie może prowadzić do słabszego wzrostu roślin, mniejszej ilości liści, a także do niższej jakości i ilości plonów.

Styczeń 23, 2023

[Frame 3642.png]

Jak pogodowe raporty historyczne mogą pomóc Ci zwiększyć plony i zyski - przewodnik dla rolników

Pogodowe raporty historyczne to zestawienie danych pogodowych z przeszłości, które pozwala na rozumienie i przewidywanie warunków pogodowych.

Styczeń 18, 2023

[sean-foster-WOJazEMoUKQ-unsplash.jpg]

Ceny nawozów

Ceny nawozów mogą mieć znaczący wpływ na rentowność produkcji rolnej - ważne jest, aby rolnicy rozumieli czynniki, które je kształtują.

Styczeń 17, 2023

[logo]

Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych. MeteoTrack Agro posiada najlepsze źródła danych - w tym także bezpośrednio z Twojego pola!

Kontakt

Telefon: +48 664 453 018

Mail: office@getmeteotrack.com

Media społecznościowe

[facebook.svg]
[linkedin.svg]