Odpowiednio dobrany termin siewu ma ogromne znaczenie, zarówno dla początkowego wzrostu i rozwoju zbóż, jak i dla samego końcowego plonu. Musimy pamiętać, że termin siewu jest bardzo elastyczny i zależny od pogody w danym rejonie.
Aktualnie jesteśmy świadkami stałych zmian warunków pogodowych, dlatego nie powinniśmy trzymać się kurczowo wyznaczonego terminu wysiewu. Zarówno zbyt wczesny siew, jak i zbyt późny prowadzi do nieodwracalnych zmian, które mogą przysporzyć nam dodatkowych problemów.
Co powinniśmy wiedzieć przed uprawą zbóż ozimych?
Niestety zdarza się tak, że spóźnimy się z zasianiem lub zrobimy to za wcześnie. Niesie to za sobą negatywne skutki, przez które możemy stracić pieniądze. Rolnik, który wysiewa zboża ozime zbyt wcześnie doprowadza do nadmiernego rozkrzewiania i zagęszczania się roślin, co często powoduje pojawianie się różnego rodzaju grzybów oraz szkodników wyniszczających plony.
W chwili, gdy uprawiamy zboża zaraz po sobie, powinniśmy specjalnie opóźnić termin siewu i wysiewać dopiero pod koniec optymalnego terminu w wybranym rejonie. A po co mamy tak robić?
W takim momencie zmniejszamy ryzyko pojawienia się chorób wirusowych, które często przenoszone są przez mszyce. Dodatkowo odczekując dłużej z siewem ograniczymy oddziaływanie trujących substancji, które powstały z resztek pożniwnych i słomy.
Opóźniony termin siewu automatycznie skraca okres wegetacji jesiennej, przez co rośliny mogą nie być w pełni gotowe na zimę. Jeśli jednak planujemy z opóźnieniem siać zboża ozime warto zapoznać się z hybrydami, które są o wiele odporniejsze, niż zwykłe nasiona. Zboża hybrydowe możemy siać już od II dekady września i nie musimy obawiać się niepożądanych skutków.
Termin siewu pszenżyta ozimego
Terminy siewu zbóż ozimych są do siebie bardzo podobne.
Rośliny pszenżyta cechują się dużą odpornością oraz wysokim potencjałem plonotwórczym. Dzięki temu pszenżyto ozime staje się częstym wyborem wśród pozostałych zbóż. Optymalne terminy siewu zbóż pszenżyta przypadają w sposób następujący:
Kiedy siać - pszenica ozima
Kiedy jesteśmy nastawieni na wysokie plony, pszenicę ozimą musimy zasiać do końca września. Jeżeli pole zostanie dobrze przygotowane, a warunki klimatyczne będą sprzyjały, w Polsce pszenicę wysiewa się w takich terminach:
Optymalny termin siewu jęczmienia ozimego
Czas rozpoczęcia siewu wcale nie jest taki oczywisty, gdyż jest on ruchomy.
Okres siewu jęczmienia zazwyczaj wypada mniej więcej od połowy września, choć dokładna data jest zależna od regionu Polski oraz od panujących warunków pogodowych. Jęczmień ozimy podczas zwyczajnej jesieni siejemy następująco:
Żyto ozime - kiedy siać?
Żyto, które zostało wcześniej wysiane, jest zdolne do wykorzystywania swojego potencjału plonotwórczego. Jest to ważny etap, który pozwala jeszcze przed zimowym spoczynkiem porządnie się zakrzewić.
Biorąc pod uwagę wszystkie ważne aspekty, odpowiedzialne za wysiew żyta, terminy rozpoczynają się już w I dekadzie września, jednakże wszystko zależy od regionu w którym się znajdujemy, a mianowicie:
Podsumowanie
Siew poszczególnych gatunków w dużej mierze jest bardzo podobny. Terminy siewu zbóż różnią się od siebie regionalnie, ale siew pszenżyta oraz pozostałych zbóż jest możliwy nawet w późniejszym terminie.
Jednakże, aby nie skutkowało to zatrzymaniem wzrostu roślin w fazie krzewienia warto pomysleć o zakupieniu zbóż hybrydowych. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsza opcja, która nie przyniesie strat w plonach.
Odpowiadając na pytanie: kiedy siać zboża ozime? Siewy zbóż ozimych rozpoczynamy po wstępnej analizie gruntów oraz przewidywań pogodowych własnego regionu.
W Polsce, każdy region charakteryzuje się niższą, bądź wyższą temperaturą. Powinniśmy zwrócić uwagę na nadchodzące upały, bądź duże opady deszczu i niską temperaturę (co możesz zrobić dzięki naszej aplikacji dostępnej w podstawowym pakiecie zupełnie za darmo - przekonaj się sam!).
To wszystko ma znaczenie, dlatego musimy rozplanować nasze działania tak, aby umożliwić plonom swobodny i bezpieczny czas rozwoju przed pierwszymi przymrozkami.
Aby cieszyć się świetnymi wynikami z plonów trzeba pamiętać o tym, że duże znaczenie ma głębokość siewu zbóż ozimych. Najlepszą głębokość wysiewu szacuje się na ok. 2 do 3 cm.
Styczeń 27, 2023
Styczeń 23, 2023
Styczeń 18, 2023
Styczeń 17, 2023
Styczeń 16, 2023
Styczeń 11, 2023
Grudzień 5, 2022
Grudzień 5, 2022
Grudzień 1, 2022
Listopad 28, 2022
Listopad 21, 2022
Listopad 10, 2022
Używamy ciasteczek aby analizować naszą stroną i zapewniać jak najwyższą jakość. Zgadzając się, akceptujesz naszą politykę prywatności. Ustawienia te możesz zmienić w każdym momencie.