Kompleksowy przewodnik po badaniach gleby: wszystko, co musisz wiedzieć na start
Przeczytaj
1659006778458 (1).jpeg
Kacper Łata
21 lis 2022
Technika sadzenia ziemniaków - zalecenia i porady
high-angle-shot-yellow-freshly-picked-potatoes-field-idaho.jpg
Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych.
Wypróbuj za darmo!

Polscy rolnicy wybierając ziemniaki jako rolniczą uprawę, muszą liczyć się z tym, że prace polowe trzeba dobrze przemyśleć pod względem terminowości, rodzaju terenu oraz obranej metody. Poznając tajemnice prawidłowego sadzenia, czyli kiedy sadzić ziemniaki i jak powinno wyglądać sadzenie ziemniaków, możemy zwiększyć swoje szanse na wysoki plon.

Zabiegi, które musisz wykonać przed sadzeniem ziemniaków.

Do prowadzenia każdej uprawy potrzebne są specjalne zasoby wiedzy oraz nieodłączne praktyki, dzięki którym można cieszyć się wysokimi plonami. Sadzeniaki ziemniaków potrzebują specjalnego przygotowania. Rolnik, który niewłaściwie przygotuje się do tego procesu, może znacznie pogorszyć jakość oraz wielkość swoich bulw.

Zanim przejdziemy do pracy na polu, zaleca się wykonanie dwóch zabiegów: pobudzenia ziemniaka oraz podkiełkowania.

Pobudzanie bulwy ziemniaka:

Metoda, której zadaniem jest przyspieszenie rozwoju kiełków świetlnych.

Przed zabiegiem pobudzania warto zaprawić bulwy chemicznie, aby stały się bardziej odporne na różne choroby.

Sam przebieg metody wygląda następująco: dokładnie sortujemy, usuwamy zgniłe oraz przemarznięte ziemniaki, następnie kładziemy je luźno w pomieszczeniu o wilgotności powietrza ok. 80% z niewielkim dostępem do światła, przykrywamy i pozostawiamy na okres od 2 do 3 tygodni.

Poprawnie pobudzone sadzeniaki mają białe kiełki długości 1-2 mm.

Podkiełkowanie bulw:

Ten zabieg dobrze wpływa na ziemniaki wczesne, które są bardzo narażone na choroby.

Metoda ta, ma na celu przyspieszenie plonowania oraz zwiększenie plonów całkowitych o około 20%.

Proces ten wiąże się z porządnym przesortowaniem ziemniaków, które następnie są układane w drewnianych, ażurowych skrzynkach po dwie warstwy. Skrzynki ustawiamy na sobie i trzymamy je w warunkach od 10 do 15 stopni Celsjusza, wilgotności ok. 80% i dwunastu godzin dostępu do światła na dobę.

Przez stosowanie tego zabiegu jesteśmy w stanie szybko ujrzeć kiełki świetlne z zawiązkami pierwszych liści.

Sadzenie ziemniaków wczesnych - zasady

Przewidywany termin na sadzenie ziemniaków wczesnych przypada na przełom marca i kwietnia. Temperatura gleby nie powinna wynosić mniej niż 6 stopni Celsjusza na 10 cm pod powierzchnią ziemi, a sadzeniaki powinny już lekko kiełkować.

Ziemniaki wczesne należy sadzić na niedużej głębokości. Najczęściej, określając optymalną głębokość dodaje się do średnicy sadzeniaka 1-2 cm i mierzy od powierzchni roli przed sadzeniem. Duża głębokość może jedynie pogorszyć i spowolnić rozwój roślin, co poskutkuje stratami w plonach. W zależności od wielkości sadzeniaków rozstawa na polu waha się między 60-70 x 20-30 cm.

Kiedy sadzić ziemniaki?

Gdy już zdecydujemy się uprawiać ziemniaki, powinniśmy zastanowić się nad kwestią zasadniczą, czyli kiedy sadzić ziemniaki. Sadzenie powinno się odbywać we właściwym terminie i przy uwzględnieniu różnic atmosferycznych oraz glebowych w poszczególnych regionach Polski. 

Zbyt wczesne sadzenie bulw spowoduje niestabilne wzrosty z nasilonym prawdopodobieństwem pojawienia się różnych chorób grzybowych oraz bakteryjnych. Jednocześnie, w sytuacji obrania zbyt wczesnego terminu, możemy spodziewać się mniejszej odporności na przymrozki. Natomiast zbyt późne rozpoczęcie pracy jaką jest sadzenie ziemniaków, znacząco obniży zawartość skrobi w ziemniakach, czyli negatywnie wpłynie na składniki pokarmowe.

Kiedy sadzić ziemniaki w różnych regionach Polski:

Województwa dolnośląskie, lubelskie, małopolskie, opolskie, podkarpackie powinny rozpocząć sadzenie w okresie między 1 a 10 kwietnia.

Na terenie województwa lubuskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego właściwy termin sadzenia rozpoczyna się 10 kwietnia i trwa do 20 kwietnia.

Na terenie Podlasia, Pomorza oraz w warmińsko-mazurskim sadzimy ziemniaki w terminie od 20 do 30 kwietnia.

W północnej części podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego najlepiej sadzić ziemniaki od 30 kwietnia do 10 maja.

Uprawa ziemniaków - wymagania

Z pewnością trzeba wiedzieć, że sadzenie ziemniaków wykonuje się w idealnej porze, gdy nie jest zbyt ciepło, a zarazem zbyt zimno. Powinno się uprawiać ziemniaki w oparciu o wcześniejszą analizę, która obejmuje racjonalne podejście do uprawy.

Kwestie, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę to głębokość, korzystanie z nawozów, rozstaw, odmiana i zabieg zwany "redlenie ziemniaków". Znajomość wszystkich tych czynników, pozwoli na odpowiedzialne prowadzenie uprawy.

Począwszy od głębokości - zasada uprawy ziemniaków jest dość prosta, a mianowicie, badamy temperaturę gleby na głębokości 10 cm. Powinna ona wynosić 10 stopni Celsjusza. 

Następnie musimy mieć na uwadze, że ziemniaki nie mogą być zasadzone głęboko. Głębokość ustalamy od podstawy sadzeniaka do wyrównanej powierzchni gleby przed sadzeniem. Optymalnie będzie jeśli dodamy 2 cm do poprzecznej jego średnicy. 

Pomimo tej zasady, trzeba wiedzieć, iż na glebach suchych głębokość sadzenia jest większa, lecz dalej nie może być zbyt głęboko, ponieważ mogłoby to poskutkować opóźnionymi wschodami. Rozstawa najczęściej mieści się między 70 cm a 90 cm. 

Odległość położenia sadzeniaków zależy od ich wielkości. Małe sadzeniaki najczęściej umieszcza się co 20 cm, za to średnie co ok. 30 cm, a duże między 40 a 50 cm.

Warzywa takie jak ziemniaki zawsze warto nawozić. Najczęściej zalecany jest nawóz naturalny, taki jaki obornik lub kompost. Można uzupełnić nawozy organiczne, nawożeniem mineralnym, jak np. nawożenie torfowo-potasowe, nawożenie azotowe lub gdy gleba jest zakwaszona, można skorzystać z wapnowania pola. 

Następnym etapem jest redlenie ziemniaków, czyli tworzenie bruzd w glebie, podczas którego jednocześnie są zasypywane rośliny. Dzięki tym działaniom, ziemniak („zaskoczony” zasypaniem) tworzy większe bulwy pod powierzchnią ziemi. Zabieg ten usuwa jednocześnie chwasty i dodatkowo spulchnia glebę pomiędzy rzędami.

Kolejnym ważnym aspektem jest uprawa pola, która powinna być staranna. Jesienią wykonuje się orkę, a na wiosnę wykorzystuje się włókę, bronę oraz kultywator. Ziemniaki uprawia się na glebach lekkich, ciepłych oraz pulchnych. 

Ziemniak zasadzony na glebach ciężkich, podmokłych oraz zimnych nie wyprodukuje obfitych plonów. Wzrost oraz rozwój będzie znacznie spowolniony, a dodatkowo możemy spodziewać się deformacji bulw. Samo pH ziemi powinno wynosi 6,0. Zbyt niskie, jak i zbyt wysokie pH będzie niekorzystnie wpływało na sadzeniaki.

Układając płodozmian pod uprawę ziemniaka należy zwrócić uwagę na jego potrzeby. Rodzaj gleby ma tak duże znaczenie jak jej stan, dlatego zaleca się uprawianie ziemniaków na ziemi po plonach roślin bobowatych oraz po zbożach. Do świetnych efektów przyczyniają się również ziemie po międzyplonach, które równie dobrze przygotowują pole pod uprawę.

Szacowany zbiór ziemniaków odbywa w różnych terminach zależnych od okresu sadzenia. Zbiór ziemniaków wczesnych zaczyna się pod koniec czerwca i trwa przez cały lipiec, ziemniaki średnio wczesne zbiera się w sierpniu, a późno zasadzone wydobywamy we wrześniu.

Podsumowanie

By uprawiać ziemniaki jak należy, potrzeba dobrego przygotowania oraz trzymania się pewnych zasad, takich jak: badanie temperatury gleby stosowanie nawozów mineralnych, właściwa gęstość sadzenia, terminowość (kiedy sadzić ziemniaki), dbanie o odpowiednie ph ziemi oraz zapewnienie właściwej wilgotności i temperatury przechowywania. 

Trzeba mieć również na uwadze, że w uprawie ziemniaków wczesnych stosuje się specjalistyczne technologie. Ziemniaki należą do roślin wymagających Ich uprawę trzeba odpowiednio zaplanować i rozłożyć w czasie a ostateczny plon będzie zależny od wielu czynników. Na koniec warto dodać, że ziemniaki można również z powodzeniem uprawiać w przydomowym ogrodzie warzywnym czy na działce.

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymać powiadomienie, gdy pojawi się nowy wpis na blogu.
Najnowsze wpisy
environmental-conservation-garden-children (1).jpeg

Meteotrack Agro: Jak pomagamy w realizacji celów ONZ dotyczących zrównoważonego rozwoju - od walki z głodem po ochronę środowiska

W jaki sposób Meteotrack Agro wykorzystuje najnowsze technologie, aby pomóc rolnikom w produkcji rolnej opartej na zrównoważonych praktykach?

Styczeń 27, 2023

women-farmers-are-researching-soil.jpeg

Jak przygotować glebę na wiosenne nawożenie azotem

Brak azotu w glebie może prowadzić do słabszego wzrostu roślin, mniejszej ilości liści, a także do niższej jakości i ilości plonów.

Styczeń 23, 2023

Frame 3642.png

Jak pogodowe raporty historyczne mogą pomóc Ci zwiększyć plony i zyski - przewodnik dla rolników

Pogodowe raporty historyczne to zestawienie danych pogodowych z przeszłości, które pozwala na rozumienie i przewidywanie warunków pogodowych.

Styczeń 18, 2023

sean-foster-WOJazEMoUKQ-unsplash.jpg

Ceny nawozów

Ceny nawozów mogą mieć znaczący wpływ na rentowność produkcji rolnej - ważne jest, aby rolnicy rozumieli czynniki, które je kształtują.

Styczeń 17, 2023

Frame 1357 (1).png

Indeks wegetacji (NDVI) - co to i dlaczego jest tak ważny?

NDVI pozwala na monitorowanie plonów oraz wykrywanie problemów związanych z niedoborem wody czy chorobami roślin.

Styczeń 16, 2023

female-agronomist-specialist-examining-soil-sample-agriculture.jpeg

Kompleksowy przewodnik po badaniach gleby: wszystko, co musisz wiedzieć na start

Wiedza na temat składu gleby pozwala na dokładne dopasowanie nawożenia i wyboru odpowiednich roślin do danego terenu. Kluczem jest badanie gleby.

Styczeń 11, 2023

black-clouds-field.jpg

Kiedy będzie burza? Zabezpiecz się przed jej skutkami!

Burza jest zjawiskiem, które powstaje przez zderzenie dwóch mas powietrza. Prognozy pogody pozwalają nakreślić miejsca, w których mogą być najsilniejsze.

Grudzień 5, 2022

women-gardeners-are-fertilizing-onion-garden.jpg

Nawożenie rzepaku ozimego – jak robić to dobrze?

Rzepak ozimy jest rośliną o wysokich zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe, dlatego jego nawożenie jest tak istotne.

Grudzień 5, 2022

snow-greenfield.jpg

Kiedy spadnie śnieg 2023

Warto przyjrzeć się, od czego zależy temperatura i ilość opadów w poszczególnych porach roku.

Grudzień 1, 2022

snowy-field-with-trees-power-lines-winter-day.jpg

Przymrozki – jesienne spadki temperatury nie sprzyjają uprawom

Przymrozki, czyli nagłe spadki temperatury mogą znacznie osłabiać rośliny zarówno wtedy, gdy startuje ich wegetacja

Listopad 28, 2022

sugar-beet-ge15a778f9_1920.jpg

Siew buraków cukrowych - o czym warto pamiętać?

W przypadku siewu buraka cukrowego, jego prawidłowy rozwój jest zależny od warunków atmosferycznych, temperatury oraz struktury gleby i jej wilgotności.

Listopad 10, 2022

MeteoTrack (1).svg
Uniknij strat w uprawach i zwiększaj swoje plony dzięki skutecznej prognozie pogody i rekomendacjom dotyczącym okien pogodowych. MeteoTrack Agro posiada najlepsze źródła danych - w tym także bezpośrednio z Twojego pola!

Kontakt

Telefon: +48 664 453 018

Mail: office@getmeteotrack.com

Media społecznościowe

Używamy ciasteczek aby analizować naszą stroną i zapewniać jak najwyższą jakość. Zgadzając się, akceptujesz naszą politykę prywatności. Ustawienia te możesz zmienić w każdym momencie.